Karate Zeon 050 CS uzyskało czasowe rozszerzenie w jęczmieniu ozimym

1 rok temu

Insektycyd Karate Zeon 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na stosowanie jesienią w jęczmieniu ozimym przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (ang. Barley yellow dwarf viruses, BYDVs).

Wniosek o czasowe zezwolenie na stosowanie insektycydu Karate Zeon 050 CS został złożony do Ministerstwa przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Powodem był fakt, iż w tym sezonie nie było w rejestrze środków ochrony roślin żadnego produktu dopuszczonego do stosowania jesienią na roślinach jęczmienia ozimego w celu ochrony przed mszycami. Obecne na rynku środki posiadają rejestrację jedynie w pszenicy ozimej. Rolnicy pozostali więc bez możliwości ochrony swoich zasiewów przed szkodnikiem powodującym ogromne straty w uprawach.

Mszyca – jeden z najgroźniejszych szkodników jęczmienia

Straty związane są zarówno z żerowaniem mszyc, które wysysając soki, osłabiają rośliny, a uszkodzone miejsca są łatwiej infekowane przez patogeny. Ponadto infekcja wirusowa przyczynia się do żółknięcia liści, skarłowacenia roślin oraz nasilenia krzewienia.

W przypadku silnego porażenia, które powoduje zmniejszenie masy korzeniowej, upośledzenie pobrania składników pokarmowych a w konsekwencji żółknięcie rośliny i zmiany w pokroju roślin, w wielu przypadkach nie ma szansy na uratowanie uprawy i konieczne jest jej zlikwidowanie.

Insektycyd Karate Zeon 050 CS – skuteczna ochrona przed mszycą w jęczmieniu ozimym

Karate Zeon 050 CS jest jedynym środkiem, który został czasowo dopuszczony przez MRiRW do stosowania jesienią w jęczmieniu ozimym.

fot. Syngenta

Karate Zeon 050 CS to środek owadobójczy i przędziorkobójczy do zwalczania szkodników gryzących i ssących w roślinach rolniczych, sadowniczych, warzywnych, zielarskich i ozdobnych. w tej chwili otrzymał on czasowe zezwolenie na stosowanie jesienią w jęczmieniu ozimym przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

Zabieg insektycydem Karate Zeon 050 CS wykonuje się jesienią od fazy szpilkowania do końca krzewienia (BBCH 10–29) w dawce 0,075–0,1 l/ha.

Idź do oryginalnego materiału