Senat przyjął istotną nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn, która wprowadza uproszczenia dla osób dziedziczących lub przejmujących majątek po bliskich – w tym gospodarstwa rolnego. To dobra wiadomość dla rolników, którzy chcą przekazać lub przejąć ziemię oraz budynki po rodzinie.
Nowe prawo o majątkach i dziedziczeniu. Co się zmienia?
Najistotniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego w przypadku zbywania majątku otrzymanego od najbliższych członków rodziny. Do tej pory, by przejąć gospodarstwo na podstawie umowy notarialnej, trzeba było przedstawiać takie zaświadczenie potwierdzające zwolnienie z podatku od spadków i darowizn lub opłacenie należnego podatku. Teraz, jeżeli majątek pochodzi od najbliższych (np. rodziców, dziadków), będzie można ominąć ten krok.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia darowizny w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego lub – w przypadku dziedziczenia – od momentu uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku. Dzięki temu przejmowanie gospodarstwa będzie prostsze i mniej czasochłonne.
Dodatkowo nowela ułatwia rozliczanie podatkowe przy ustanawianiu prywatnych rent. w tej chwili zarówno darczyńca, jak i obdarowany muszą co miesiąc składać deklaracje podatkowe, co jest uciążliwe. Nowe przepisy pozwolą na jednorazowe oszacowanie wartości renty i jednokrotne opłacenie podatku.
Zmiany mają na celu ograniczenie biurokracji, co jest szczególnie ważne dla rolników, którzy chcą sprawnie przejąć gospodarstwo i kontynuować tradycję rodzinną.
Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu, gdzie będzie kontynuowany proces legislacyjny. Miejmy nadzieję, iż nowe przepisy gwałtownie wejdą w życie i ułatwią życie wielu rodzinom rolniczym w Polsce.
źródło: legislacja.gov.pl