Kozuba & Sons Distillery – wywiad z Maciejem Kozubą

8 lat temu

„Kozuba & Sons Distillery” – wywiad z Maciejem Kozubą z destylarni

Rozmowa z dnia 15.12.2015

TM: Przenieśliście się do USA – czy oficjalna nazwa destylarni to teraz Kozuba nad Sons, czy funkcjonują obie nazwy?

MK: Tak, nasza destylarnia na Florydzie działa pod nazwą Kozuba & Sons distillery, Inc, a polska przez cały czas będzie funkcjonować pod dotychczasową.

TM: Czy jest jakiś oficjalny powód przenosin, który można podać publicznie?

MK: Przede wszystkim niekorzystna sytuacja rynkowa hamująca lub wręcz uniemożliwiająca rozwój małym przedsiębiorcom z naszej branży. Gdzieś już padło sformułowanie, iż “drugą, silniejszą nogę stawiamy na rynku USA” żeby utrzymać markę na rynku polskim. Postępująca konsolidacja w sektorze dystrybucji oraz narastające zatory płatnicze to dwa gwoździe do trumny. Poza tym tyle się mówi i pisze o wszelakich przejawach patriotyzmu w Polsce, ale to od amerykanów możemy się nauczyć jak można i należy wspierać lokalnych przedsiębiorców. Lokalne marki otaczane są w Stanach bardzo pozytywną aurą i spotykają się z olbrzymim wsparciem ze strony lokalnych społeczności. Żałuję, iż nie mogę tego samego powiedzieć o Polsce.

TM: Czy sprzęt z PL pojechał do USA czy macie teraz dwie destylarnie?

MK: Cześć sprzętu w związku z reorganizacją zakresów produkcji, trafiła do USA.

TM: Czy Prologue leżakował cały czas w PL?

MK: Tak.

TM: Czy macie jeszcze magazyn z beczkami w PL?

MK: Tak. Aczkolwiek w niedalekiej przyszłości, wszystkie nasze alkohole będą leżakowane na Florydzie.

TM: Czy Prologue pochodzi z tych samych nastawów co Starkus, a jeżeli tak to czy można traktować je jako pewną ewolucyjną całość rozumianą jako: White dog –> Starkus (underage) –> Prologue

MK: Nie. Starkus powstaje z destylatu w mocy 94% (destylacja przy użyciu 2 kolumn), a Prologue powstał z destylatu o mocy 80% (destylacja na jednej kolumnie). Poza tym Starkus powstał w 100% ze słodu żytniego, a Prologue ze słodu jęczmiennego.

TM: Czy powiesz coś o pomyśle, który stał za mashbillem?

MK: Punktem wyjścia do naszych eksperymentów były klasyczne mashbille single maltów. Na ich podstawie powstał szereg nastawów, które poddaliśmy destylacji. Wyboru dokonaliśmy w oparciu o naszą ocenę powstałych w sten sposób new make’ów

TM: Jakie macie plany na następne bottlingi whisky? Czy macie w planach także whisky kukurydziane?

MK: Na początku przyszłego roku ruszy produkcja whiskey pod marką Kozuba & Sons na Florydzie. W Polsce w najbliższy czasie produkcji whiskey nie planujemy. Natomiast w USA powstanie kolekny single malt, bourbon i niewykluczone, iż także blended whiskey.

——-

Kozuba & Sons distillery ma też swój profil na FB i wygląda na to, iż w nowej imponującej destylarni w USA radzą sobie całkiem nieźle!

Idź do oryginalnego materiału