Kredyty rolnicze. Czy MRiRW zwiększy limit dofinansowania?

9 miesięcy temu

Kredyty rolnicze na preferencyjnych warunkach mają pomóc w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw. Z uwagi na duże zainteresowanie takimi kredytami zarząd KRIR wystąpił do ministra rolnictwa o zwiększenie limitu dofinansowania.

Kredyty rolnicze mają pomóc rolnikom, którym zagraża utrata płynności finansowej z powodu zakłóceń na rynku wywołanych agresją Rosji na Ukrainę. Ponadto sytuację rolników pogarsza spadek cen produktów rolnych, szczególnie zbóż, wysokie koszty środków produkcji oraz energii. Dlatego wszelka pomoc jest konieczna, by utrzymać jedną ze znaczących dla suwerenności kraju branżę, jaką jest rolnictwo.

KRIR wnioskuje o zwiększenie limitów dofinansowania na kredyty rolnicze

Do wniosku Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 5. grudnia 2023 r. o zwiększenie środków na dofinansowanie kredytów rolniczych ustosunkowało się ministerstwo rolnictwa. W odpowiedzi poinformowało ono, iż ARiMR na internetowej platformie aplikacyjnej udostępniła współpracującym bankom dodatkowe limity akcji kredytowej dla kredytów. Ponadto Agencja zwiększyła środki na dopłaty do oprocentowania kredytów.

Poza tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do prezesów banków udzielających kredytów rolniczych o podjęcie pilnych działań. Miałyby one na celu przyspieszenie analizy złożonych wniosków oraz zawierania umów o kredyty „płynnościowe” w ramach zarezerwowanego limitu akcji kredytowej.

Resort rolnictwa poinformował także, iż podjęto prace legislacyjne w zakresie wydłużenia okresu udzielania kredytów na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Miałby on trwać do 30 czerwca 2024 r. Jednocześnie spodziewane jest zwiększenie limitu akcji kredytowej do kwoty 12,5 mld zł.

Jakie środki trafiły już do rolników?

W ramach limitu akcji kredytowej kredytów na utrzymanie płynności finansowej na 5 grudnia 2023 r. udzielono 67133 kredytów. Opiewają one na łączną kwotę 8.313.540.363,35 zł.

Na co można przeznaczyć kredyty rolnicze?

Kredyty rolnicze mają posłużyć na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw, które ucierpiały na skutek wojny na Ukrainie. Uzyskane pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup środków produkcji, kwalifikowanego materiału siewnego czy pasz dla zwierząt. Z kredytu można też sfinansować zakup paliw do pojazdów i maszyn rolniczych czy opału do ogrzewania szklarni lub tuneli.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału