KSeF dla gospodarstw rolnych odroczony. Do kiedy?

8 miesięcy temu

Minister finansów poinformował 19 stycznia, iż Krajowy System e-Faktur (KSeF), który pierwotnie miał stać się obowiązkowy, będzie wdrożony w późniejszym terminie. Sprawdzamy, kiedy dokładnie?

W systemie KSeF, jak poinformował Andrzej Domański, zdiagnozowano błędy. O wydłużenie terminu wprowadzania KSeF dla gospodarstw rolnych oraz rozłożenie w czasie jego wdrażania apelował wcześniej samorząd rolniczy, m.in. Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.

KSeF miał wystartować 1 lipca

Początkowo planowano, iż obowiązek e-fakturowania w ramach KSeF będzie obowiązywał od 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem małych i średnich firm zwolnionych z VAT, które miały nim być objęte od 1 stycznia 2025 r. Jednakże z uwagi na zdiagnozowane błędy, minister finansów zdecydował się na przesunięcie terminu wdrożenia, oczekując na wyniki audytu informatycznego.

Jakie to błędy? Dotyczyć mają kodu systemu, jego funkcjonalności oraz wydajności. Co oznaczać może, nawiasem mówiąc, wszystko.

Minister finansów tłumacząc decyzję, podkreślił swoją odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, ale również za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej, podkreślił, iż przedsiębiorcy powinni mieć pewność, iż KSeF umożliwi komfortowe prowadzenie działalności gospodarczej. Czyli, iż wystawione faktury trafią bezpiecznie do systemu.

Nie wiadomo, kiedy system wystartuje, wiadomo jedynie, iż nie stanie się to w tym roku.

Samorząd rolniczy: odroczyć obowiązkowy KSeF dla rolników

Kilka dni przed decyzją ministra Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystosowała do ministerstw rolnictwa oraz finansów pismo z wnioskiem o wydłużenie oraz rozłożenie w czasie wdrożenia tego systemu. Choć decyzja o KSeF już zapadła, warto przytoczyć, co wcześniej proponował samorząd rolniczy i jak to uzasadniał.

KPIR chciała, żeby wdrożenie nie odbyło się dla wszystkich w tym samym czasie. Proponowała rozłożenie tego procesu na dwa lata.

  • Najpierw wprowadzić obowiązek dla największych przedsiębiorstw zatrudniających we własnych działach księgowości wiele osób.
  • W kolejnym etapie obowiązek ten rozszerzyć na małe przedsiębiorstwa.
  • Na końcu tego procesu, czyli za dwa lata objąć obowiązkiem mikroprzedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne.

Jak argumentowali autorzy pisma, istnieje wiele obaw i wątpliwości co do wystawiania faktur za płody rolne oraz sprzedawane zwierzęta, za które rolnicy mogą wystawić fakturę dopiero po wycenie ich wartości. Czyli dzieje się to często po kilku dniach od daty dostawy.

Dlatego właśnie najliczniejsze grupy rolników i mikroprzedsiębiorców, które prawdopodobnie będą miały też i największe problemy z wystawianiem e-faktur umieściliśmy jako ostatnie do objęcia tym obowiązkiem — kontynuują rolnicy z KPIR.

Ich zdaniem po zaakceptowaniu proponowanych zmian system KSeF będzie już doskonalszy w działaniu. Do tego najliczniejsze i najmniej wyedukowane w tym obszarze grupy podatników w ciągu dwóch lat zostaną odpowiednio przeszkolone.

Odroczenie w czasie wprowadzenia KSeF może dać czas ministerstwu na pochylenie się nad postulatami samorządu rolniczego.

Warto przypomnieć, iż Polska, tak jak i inne kraje UE, musi stworzyć jednolity system elektronicznego wystawiania i otrzymywania faktur. Do tego zobowiązuje nas dyrektywa unijna z grudnia 2022 r. Ale mamy na to czas aż do roku 2028 r.

Źródło: MF, KPIR, managerplus

Idź do oryginalnego materiału