Łatwy obrót ziemią rolną. Wiemy, na jakich zasadach

1 rok temu

Nie tylko rolników dotyczyć będą teraz przepisy o zasiedzeniu gruntów rolnych. Łatwiej będzie nabyć działkę, w której ziemia rolna stanowi mniej niż 0,3 hektara. To dwie z ważniejszych zmian przepisów, które weszły w życie 5 października. W ich efekcie obrót ziemią rolną ma być łatwiejszy.

Obrót ziemią rolną, wg nowych przepisów, które weszły w życie 5.10.2023 r., ma być łatwiejszy. Chodzi o uchwalone w lipcu zmiany m.in. w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego i Kodeksie cywilnym. Co one konkretnie oznaczają?

Do zasiedzenia nie trzeba być już rolnikiem

Ustawa o obrocie ziemią rolną 2023 wprowadza wiele zmian w tym obszarze. Jedną z głównych jest rozszerzenie możliwości zasiedlenia gruntów rolnych, które już nie będzie wymagać statusu rolnika indywidualnego. To oznacza, iż osoba, która przez długi czas posiadała i użytkowała taki grunt, będzie mogła uzyskać tytuł własności, choćby jeżeli nie jest rolnikiem. Przypominamy, iż po 2016 r. zasiedzenie nieruchomości rolnej przez nierolnika nie było możliwe.

Kolejną nowością jest to, iż osoba, która nabyła taki grunt przez zasiedzenie, nie będzie musiała jak dotychczas prowadzić gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia tej nieruchomości.

Usunięto również przepis umożliwiający Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa skorzystanie z tzw. prawa nabycia zasiedzianego gruntu.

Obrót ziemią rolną ma być łatwiejszy

Nowelizacja ułatwia także obrót ziemią rolną. Działki o powierzchni użytków rolnych mniejszej niż 0,3 ha nie będą już objęte rygorystycznymi przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Oznacza to, iż nierolnicy będą mieli łatwiejszy dostęp do takich nieruchomości.

Nowe przepisy stanowią tym samym, iż użytek rolny musi mieć minimum 0,3 ha, aby cała nieruchomość została oznaczona w ewidencji jako rolna.

Po nowelizacji przepisów spółdzielnie produkcji rolnej nie będą już potrzebowały zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do nabycia gruntów rolnych.

Zmiany w dziedziczeniu ziemi rolnej

Nowe przepisy rozszerzają także katalog osób uprawnionych do dziedziczenia ziemi rolnej. Od tej pory mogą nimi być również ojczym, macocha i rodzice małżonka.

Jednak nowela wprowadza także pewne ograniczenia. Na przykład dla fundacji rodzinnych. Dotychczas mogły one nabywać grunty rolne o powierzchni od 1 ha na tych samych zasadach, co rolnicy indywidualni. Teraz będą one musiały przed zakupem uzyskać status takiego rolnika indywidualnego.

Źródło: pap, money.pl

Idź do oryginalnego materiału