Najnowsze ceny warzyw korzeniowych

1 rok temu

W grudniu 2023 r. wzrosły ceny większości warzyw korzeniowych. Było to bezpośrednią konsekwencją nietypowej pogody i wczesnego nadejścia zimy. Spowodowało to bowiem straty na plantacjach tych warzyw. Jakie są zetem najnowsze ceny warzyw korzeniowych?

Poniżej najnowsze ceny warzyw korzeniowych w grudniu 2023 obowiązujące na krajowym rynku warzyw świeżych oraz w skupach warzyw przemysłowych.

Wpływ nietypowej pogody na rynek warzyw korzeniowych

Klimat się zmienia, co już zostało przyjęte i zaakceptowane przez większość społeczeństwa. Bardziej podzielone są zdania na temat polityki klimatycznej. Klimat to przebieg pogody, a ta również ma wpływ na sytuację rynkową. W końcu listopada br. pogoda nieoczekiwanie się zmieniła na zimową. Tymczasem ostatnie lata przyzwyczaiły nas, iż zmiany klimatu objawiały się nietypowym przebiegiem pogody, czyli m.in. późnym przyjściem zimowej aury. W tym roku sytuacja była inna i sprawiło to wiele kłopotów rolnikom oraz miało wpływ rynek. Mróz zastał wiele upraw w gruncie, co spowodowało częściowe straty, bądź choćby całkowite zniszczenie niektórych plantacji. Przełożyło się to na wzrost cen wielu gatunków warzyw, a zwłaszcza korzeniowych.

Straty na plantacjach marchwi

Jedną z upraw, która bardzo ucierpiała na przez mróz była marchew. Szczególnie w tej części kraju, gdzie rolnicy po okresie suszy czekali aż marchew dorośnie do wymaganego przez odbiorców kalibru oraz oczekiwanego przez rolników plonu. W centralnej Polsce susza spowolniła przyrosty, bo choćby deszczownie nie były w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości wody. Potem przyszedł okres nadmiaru wody, który w niektórych przypadkach uniemożliwiał wykopanie marchwi. A na koniec nadszedł mróz, który regionalnie sięgał choćby dwucyfrowych wartości. Finalnie nać i część korzeni zostało uszkodzonych, co choćby w przypadku możliwości wykopania, zdyskwalifikowało korzenie z przeznaczenia na rynek świeży. Możliwe będzie jedynie wykorzystanie ich do przetwórstwa. Niektórzy więksi producenci informowali choćby o 30% stratach w swoich uprawach.

Ile kosztuje 1 kg marchwi pod koniec grudnia 2023 r.?

Problemy ze zbiorem korzeni spowodowały wzrost cen sprzedaży marchwi z 0,80–1,20 zł/kg obowiązujących w listopadzie do 1,20–2,00 zł/kg, w zależności od regionu, na przełomie listopada i grudnia, do choćby 1,80–2,50 zł/kg w pierwszej dekadzie grudnia. W drugiej połowie grudnia stawki za marchew nieco się obniżyły. Zmniejszenie podaży, przez ograniczenie dostaw prosto z pola z jednej strony, a z drugiej wstrzymywanie sprzedaży korzeni znajdujących się już w przechowalniach było głównym powodem takiej dynamiki wzrostów. Jak informują uczestnicy rynku, w Europie Zachodniej producenci mieli podobne problemy, co również przełożyło się na wzrost cen marchwi importowanej, której stawki przekroczyły poziom krajowych warzyw, osiągając w pierwszej dekadzie grudnia poziom choćby 2,40–3,00 zł/kg, a w połowie grudnia 2,00–2,50 zł/kg.

Z kolei w podmiotach zajmujących się przetwórstwem warzyw, w grudniu br. brudny odrost marchwi wyceniany był średnio na 0,30 zł/kg. Marchew odpadową czystą sprzedawano w zależności od jakości i opakowania w granicach 0,50–0,80 zł/kg. Marchew w kalibrze przekraczającym wymagany przez odbiorców na rynku świeżym wyceniano na 1,00–1,10 zł/kg.

Najnowsze ceny warzyw korzeniowych — pietruszka

Pietruszka jest bardziej wytrzymała na mrozy, ale nie na rynkowe trendy. Podobnie jak w przypadku marchwi, część warzyw została w polu i nie wiadomo w jakiej kondycji będzie można — o ile będzie można — wydobyć korzenie z pola. Ceny pietruszki również wzrosły w ostatnich tygodniach. choćby za pietruszkę do mycia z chłodni rolnicy mogą otrzymać 3,00 zł/kg. Za warzywa umyte i skalibrowane zgodnie z wymaganiami odbiorców sieciowych można otrzymać od 4,00 zł/kg. Chętnych do sprzedaży jest jednak niewielu, bo większość liczy na dalsze wzrosty cen. Dlatego w ofertach sprzedaży pojawiają się choćby stawki 5,00 zł/kg. W przypadku pietruszki nie są to ceny rekordowe, ale wysokie jak na tę porę roku. Jak będzie przebiegł sezon handlowy w dalszej części nie jest przesądzone. W grudniu głównym czynnikiem kształtującym równowagę rynkową była pogoda. A ona jest zmienna jak wiemy. Tak jak ceny. Wśród uczestników rynku dominują jednak przewidywania, iż ceny nie powinny ulec znacznej redukcji w najbliższym czasie, zwłaszcza w odniesieniu do stawek przedświątecznych z rynków hurtowych, gdzie na skutek małej podaży ceny podskoczyły choćby do 6,00–9,00 zł/kg.

Czytaj również: Co z jedzeniem po świętach? Gdzie można je oddać?

Idź do oryginalnego materiału