Niższe koszty produkcji rolnej w 2025 r. Co na to rolnicy?

4 godzin temu

W sytuacji wszechobecnej drożyzny, inflacji i podwyżek fakt, iż koszty produkcji rolnej wiosną 2025 r. są niższe niż przed rokiem może wydawać się zaskakujący. Spadek kosztów produkcji wynika głównie z tego, iż potaniał olej napędowy. Ale nie tylko.

Gdy porówna się koszty produkcji rolnej w bieżącym sezonie do tych sprzed roku wyraźnie uwidacznia się różnica między cenami paliwa rolniczego. Bowiem olej napędowy jest zdecydowanie tańszy niż wiosną 2024 r. W relacji rocznej zmniejszyły się także inne koszty produkcji rolnej. Co jeszcze potaniało?

Niespodziewany trend: niższe koszty produkcji rolnej w 2025 r.

Jak się bowiem okazuje, spadają koszty produkcji rolniczej. Najwyraźniej widać to w spadku cen oleju napędowego w relacji rocznej. A należy podkreślić, iż olej napędowy stanowi istotną pozycję w kosztach produkcji w rolnictwie. Bowiem jest to niezbędne paliwo do wykonania wszelkich prac mechanizacyjnych w polu, a także do transportu.

Tymczasem wiosną bieżącego roku rolnicy mogą kupić olej napędowy taniej niż na początku ubiegłorocznego sezonu. W porównaniu z 2024 r. tańsze są również nawozy, zwłaszcza azotowe. Obniżki cen diesla i nawozów azotowych wynikają z sytuacji na globalnym rynku surowców. Mianowicie w ciągu ostatniego roku na giełdach światowych potaniała ropa oraz gaz ziemny, wykorzystywany do produkcji nawozów.

Na niższe koszty produkcji rolnej wpływają przede wszystkim niższe ceny oleju napędowego. Bowiem wiosną bieżącego roku rolnicy mogą kupić diesla o kilkaset złotych taniej niż na początku ubiegłorocznego sezonu.

fot. Anna Maciejuk

Światowe ceny ropy wyraźnie niższe niż przed rokiem

Światowe ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku w ostatnich miesiącach spadają. Pod koniec kwietnia br. zaliczyły historyczny spadek do stawki 61,11 USD/baryłkę. Kwietniowe spadki notowań są kontynuowane w maju. Tendencji tej sprzyja fakt, iż kraje OPEC+ zgodziły się zwiększyć wydobycie tego surowca.

Wykres 1. Ceny ropy na giełdzie Wall Street w Nowym Jorku wiosną 2025 r.

fot. zrzut ekranu/Bankier.pl

Tymczasem w analogicznym okresie 2024 r. notowania ropy naftowej kształtowały się na zdecydowanie wyższym poziomie. Dla porównania, 1 maja 2025 r. giełdowe stawki za ropę osiągały 61,88 USD/baryłkę. Tymczasem 1 maja 2024 r. było to 83,51 USD/baryłkę, czyli o ponad 20 dolarów więcej.

Wykres 2. Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie Wall Street wiosną 2024 r.

fot. zrzut ekranu/Bankier.pl

Ceny oleju napędowego na polskim rynku w dół

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Oczywiście notowania światowe przełożyły się na ceny paliw na polskim rynku. Gdy weźmie się pod uwagę aktualne ceny oleju napędowego wiosną 2025 r. w porównaniu ze stawkami sprzed roku, widać wyraźną różnicę.

Spadek cen hurtowych oleju napędowego

Wiosną br. olej napędowy w hurcie można nabyć taniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Różnice są wyraźne, bowiem osiągają kilkaset złotych na metrze sześciennym. Przykładowo, w dniu 1 maja 2025 r. Ekodiesel był aż o 621 zł/m3 tańszy niż w analogicznym okresie 2024 r. Również w marcu i kwietniu bieżącego roku rolnicy mogli kupić w hurcie olej napędowy o kilkaset złotych taniej niż rok wcześniej.

Ceny hurtowe oleju napędowego w Grupie Orlen wiosną 2024 i 2025 r.

Produkt Cena (zł/m3)
1.05.2025 3.04.2025 1.03.2025 1.05.2024 3.04.20024 1.03.2024
Olej Napędowy Ekodiesel 4 506 4 776 4 891 5 127 5 288 5 255
Olej Napędowy Arktyczny 2 4 861 5 131 5 246 5 482 5 643 5 610

Ceny detaliczne diesla niższe niż przed rokiem

Jak podają niezależni eksperci rynku paliw z firmy Reflex, średnia krajowa cena detaliczna oleju napędowego na dzień 30.04.2025 r. wynosiła 5,91 zł/l i była niższa o około 2–3 gr/l wobec cen z poprzedniego tygodnia. Z kolei w relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku olej napędowy potaniał o 0,79 zł/l. Co więcej, jest to najniższa stawka od końca 2022 r.

Ze względu na stabilizację cen na rynku hurtowym, na początku maja ceny paliw na stacjach będą najprawdopodobniej pozostawały również na większości stacji bez zmian, a co najważniejsze nie powinny rosnąć — podaje Urszula Cieślak, specjalistka z firmy Reflex.

Nawozy mineralne — chociaż drogie, tańsze niż rok temu

W związku ze znaczącym spadkiem europejskich cen gazu ziemnego, w kwietniu br. potaniały nawozy. Obniżki cen dotyczyły szczególnie nawozów azotowych. W tym segmencie wiele produktów potaniało o kilkaset złotych na tonie. O spadku cen poszczególnych nawozów pisaliśmy w artykule: Nawozy azotowe w dół. Takich obniżek jeszcze nie było!

Jak podaje Arkadiusz Zalewski, analityk rynku rolnego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej:

W związku z trwającą od października 2022 r. do końca 2024 r. tendencją spadkową, pomimo obserwowanych od początku br. podwyżek cen, w marcu 2025 r. nawozy były średnio o 6,5% tańsze niż rok wcześniej. Należy jednak podkreślić, iż roczna dynamika spadku cen stopniowo maleje, gdyż np. I połowie 2024 r. ceny nawozów malały r/r o co najmniej 25%. Ponadto w przypadku nawozów azotowych ceny w marcu br. były średnio o 1,3% wyższe r/r, a np. saletra amonowa i mocznik w opakowaniach big-bag podrożały r/r o ponad 5%.

Specjalista dodaje, iż chociaż nawozy mineralne w marcu br. były tańsze niż rok wcześniej, to przez cały czas pozostawały średnio o niemal 65% droższe niż 4 lata temu, tj. w marcu 2021 r.

Wzrost innych kosztów produkcji rolnej zwolnił

Jak poinformował Arkadiusz Zalewski, w ostatnim roku obserwuje się wyhamowanie trendu wzrostu cen również innych kosztów produkcji rolnej. Dotyczy to m.in. cen usług rolniczych czy nośników energii. Owszem, stawki przez cały czas z roku na rok rosną, ale wolniej niż jeszcze kilka lat temu.

Z niepublikowanych danych GUS i analiz IERiGŻ wynika, iż w marcu br. usługi mechanizacyjne dla rolnictwa były średnio o 3,4% droższe niż rok wcześniej. Dla porównaniu w marcu 2024 r. ceny tych usług wzrosły o 8,2% r/r, w marcu 2023 r. o 13,1% r/r, a w marcu 2022 r. — o 20,8% r/r. Tempo wzrostu cen nie jest już zatem tak szybkie, jak w poprzednich latach — informuje Arkadiusz Zalewski.

Dodatkowo, trwająca do końca 2024 r. tendencja spadkowa cen środków produkcji dla rolnictwa spowodowała, iż pomimo podwyżek cen od początku br., środki produkcji w marcu 2025 r. były przez cały czas tańsze niż rok wcześniej (średnio o 1,3%)

Zarówno tempo, jak i kierunki zmian cen poszczególnych grup środków produkcji w ujęciu rocznym były zróżnicowane. Nawozy mineralne potaniały w marcu br. przeciętnie o 6,5% r/r, a nośniki energii o 2,0%. Ceny maszyn rolniczych były natomiast wyższe niż rok wcześniej średnio o 3,1%, a środki ochrony roślin – o symboliczne 0,3% — przekazał ekspert z IERiGŻ.

Źródło: www.orlen.pl; www.reflex.com.pl, www.linkedin.com

Idź do oryginalnego materiału