Nowe insektycydy na szarka komośnika już w 2026? MRiRW zapowiada zmiany

4 godzin temu
Zdjęcie: Nowe insektycydy na szarka komośnika już w 2026? MRiRW zapowiada zmiany


Szarek komośnik znowu atakuje – i to ze zdwojoną siłą. Mimo iż w Polsce zarejestrowanych jest już 15 insektycydów do walki z tym szkodnikiem, wielu plantatorów buraka cukrowego nie widzi realnych efektów ich stosowania. Skutek? Przesiewy na tysiącach hektarów i ogromne straty finansowe. w okresie 2025 sytuacja osiągnęła punkt krytyczny, zmuszając Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do natychmiastowej reakcji. Zapowiedziano testy nowych środków ochrony.

Tylko 4 substancje na szarka komośnika! A problem rośnie z dnia na dzień…

Choć oficjalnie w Polsce zarejestrowanych jest aż 15 insektycydów przeciwko szarkowi komośnikowi (Bothynoderes punctiventris), w praktyce bazują one tylko na czterech substancjach czynnych. Rolnicy nie mają złudzeń – efekty ich stosowania są coraz słabsze. Plantatorzy zgłaszają słabą skuteczność i brak realnej ochrony przed tym wyjątkowo agresywnym chrząszczem.

Sezon 2025: Szarek zaatakował z pełną siłą

Tylko w tym roku szarek komośnik zniszczył ponad 4 300 hektarów buraka cukrowego – to około 3,5% całkowitej powierzchni zakontraktowanych upraw. Najwięcej strat odnotowano w rejonie Werbkowic – ponad 2 000 hektarów plantacji musiało zostać przesianych!

Koszty rosną, plony spadają, a ochrona roślin okazuje się niewystarczająca.

SPRAWDŹ TAKŻE: Szarek komośnik w natarciu! [USZKODZENIA, ZWALCZANIE]

MRiRW: Testujemy nowe insektycydy. Rejestracja przyspieszona!

W odpowiedzi na apel Krajowej Rady Izb Rolniczych z 1 lipca 2025 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło konkretne działania:

  • Rozpoczęto badania skuteczności nowych insektycydów – w tym form granulatu i mikrogranulatu, ukierunkowanych na ochronę siewek i młodych roślin.
  • Testy prowadzone są przez nadzorowane instytuty badawcze w ramach dotacji celowej.
  • Jeśli skuteczność i bezpieczeństwo zostaną potwierdzone – środki mogą być zarejestrowane szybciej niż zwykle.

Co ważne, szarek komośnik figuruje w załączniku nr 2 do rozporządzenia MRiRW z 2013 r., co uproszcza procedury rejestracji środków ochrony roślin w tzw. zastosowaniach małoobszarowych.

Nowe preparaty mogą trafić do użycia już w sezonie 2026, o ile testy zakończą się sukcesem.

Śledź nasz portal – będziemy informować na bieżąco o kolejnych etapach rejestracji i dostępnych preparatach.

Idź do oryginalnego materiału