Nowe normy szacunkowe w działach specjalnych produkcji roślinnej w 2025 r.

4 tygodni temu

W sierpniu br. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Określa on normy szacunkowe, jakie będą obowiązywały w 2025 r. w działach specjalnych m.in. produkcji roślinnej.

Jakie normy szacunkowe w działach specjalnych produkcji roślinnej będą obowiązywały w 2025? Jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zatem zobaczmy, jakie stawki zaproponowano.

Działy specjalne w produkcji roślinnej

Działy specjalne produkcji rolnej to szczególny rodzaj działalności rolniczej. Bowiem zgodnie z ustawą o PIT stanowią one osobne źródło przychodów w podatku dochodowym. Stąd podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT. Z kolei działami specjalnymi w produkcji roślinnej według ustawy są:

  • uprawy w szklarniach;
  • uprawy w ogrzewanych tunelach foliowych;
  • uprawy grzybów i ich grzybni;
  • uprawy roślin „in vitro”.

Opodatkowanie działów specjalnych

Producenci, których uprawy podlegają pod działy specjalne mają do wyboru dwie formy opodatkowania. Mianowicie mogą oni rozliczać dochody na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych (ustalając przychody i koszty) bądź na podstawie norm szacunkowych. o ile zdecydują się na tę drugą opcję, wówczas dochód z działów specjalnych produkcji, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw. Wówczas mają oni również obowiązek corocznego składania w urzędzie skarbowym deklaracji w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. Ściśle mówiąc, chodzi o deklarację PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w danym roku podatkowym.

Co istotne, w przypadku norm szacunkowych nie ma znaczenia faktyczna wielkość uzyskanego przychodu oraz poniesionego kosztu, gdyż podatek do zapłaty określa się wyłącznie na podstawie wielkości uprawy.

Jak oblicza się normy szacunkowe?

Zgodnie z przepisami, normy szacunkowe produkcji rolnej ogłasza, w drodze rozporządzenia, minister finansów w porozumieniu z ministrem rolnictwa. Zaś normy zmieniają się corocznie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej. Wskaźnik ten ogłasza prezes GUS w Monitorze Polskim.

W 2023 r. wskaźnik cen towarowej produkcji rolnej w stosunku do 2022 r. wyniósł 97,4 (spadek cen o 2,6%). Dlatego też w 2025 r. wysokość norm szacunkowych w produkcji rolnej zostanie obniżona.

Jakie normy szacunkowe działów specjalnych produkcji roślinnej w 2025 roku?

Wysokość norm szacunkowych na 2025 r. określa opublikowane rozporządzenie. Zaś proponowane stawki norm dla produkcji roślinnej zamieszczono w poniższej tabeli.

Normy szacunkowe dochodu rocznego z działów specjalnych produkcji roślinnej w 2025 r.

Rodzaj uprawy Norma szacunkowa dochodu rocznego

(zł/m2)

Uprawy w szklarniach ogrzewanych
powyżej 25 m2:
  • rośliny ozdobne
18,42
  • pozostałe
6,86
Uprawy w szklarniach nieogrzewanych
powyżej 25 m2
4,21
Uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych
powyżej 50 m2:
  • rośliny ozdobne
13,73
  • pozostałe
8,41
Uprawy grzybów i ich grzybni — powyżej 25
m2 powierzchni uprawowej
7,90
Uprawy roślin in vitro (powierzchnia półek) 315,98

Źródło: gov.pl

Idź do oryginalnego materiału