Nowe protokoły suszowe 2025 — sprawdź zmiany!

5 godzin temu

MRiRW opublikowało zaktualizowane protokoły suszowe 2025. Wprowadzono w nich zmiany w formularzach służących do szacowania strat w uprawach rolnych, a także w produkcji zwierzęcej. Co dokładnie się zmieniło i skąd można pobrać aktualne dokumenty? Sprawdź!

MRiRW w dniu wczorajszym (tj. 21 lipca 2025 r.) opublikowało zaktualizowane protokoły do szacowania szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Nowe protokoły suszowe 2025 dostępne są już na stronie resortu. W dokumentach zwiększono liczbę pozycji do uzupełnienia w zakresie zarówno produkcji roślinnej, jak i również zwierzęcej.

Protokoły suszowe — zmiany od 21 lipca 2025 r.

W dniu 21 lipca 2025 r. na stronie internetowej MRiRW pojawiły się zmodyfikowane formularze do szacowania szkód wywołanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. najważniejsze zmiany dotyczą liczby pozycji dostępnych do wypełnienia w zakładkach dotyczących produkcji:

  • roślinnej – zwiększono liczbę wierszy do 186, a także
  • zwierzęcej – zwiększono liczbę wierszy do 50, z możliwością manualnego uzupełniania danych w pozycjach 41–50.

Zmiany te pozwolą na dokładniejsze, jak również bardziej elastyczne oszacowanie strat. Zwłaszcza w gospodarstwach o zróżnicowanej strukturze produkcji.

Gdzie znajdę protokół oszacowania szkód suszowych?

Aktualne dokumenty są dostępne na stronie internetowej MRiRW, w zakładce „Niekorzystne zjawiska atmosferyczne”. Formularze obowiązujące w 2025 roku można pobrać bezpośrednio tutaj: Dokumenty stosowane w 2025 r.

Warto pamiętać, iż tylko aktualne protokoły suszowe 2025 są podstawą do ubiegania się o ewentualną pomoc suszową.

MRiRW wprowadziło zmiany w protokołach, które są wykorzystywane podczas szacowania szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

fot. Canva

Protokoły suszowe 2025 — ważne też dla komisji szacującej szkody

Z protokołów korzystają przede wszystkim komisje powoływane przez wojewodów, które dokonują oszacowania szkód na terenie poszczególnych gmin. Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o ewentualną pomoc finansową, muszą zgłosić straty we adekwatnym urzędzie gminy. Albo w niektórych przypadkach samodzielnie wypełnić dokumentację online.

Czytaj również: Pieniądze dla rolników 2025 zagrożone — będą cięcia w popularnych programach!

Źródło: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału