Nowe przepisy w razie wojny: 6 godzin na stawienie się rolnika

11 miesięcy temu

13 stycznia weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zmiany we wzorze karty powołania do służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji. Przepisy w razie wojny nie są nowe. Jedynie eksponują pewne rzeczy i wyjaśniają niektóre terminy. Wiemy już, co to znaczy „natychmiast”.

Nowe przepisy w razie wojny nie są drastyczne. Jednakże nowa karta powołania bardziej eksponuje informacje dotyczące kar za niestawienie się do wojska w sytuacjach kryzysowych. Sprawdźmy które.

Mniej pouczeń, więcej sankcji

Jedną z głównych modyfikacji, którą zawierają nowe przepisy w razie wojny (tak powszechnie to nazwijmy), jest zmniejszenie części zwanej „Pouczeniem”. Dodatkowo doszło do przesunięcia informacji o karach na sam początek tej sekcji.

W nowym wzorze czytamy, iż osoba, która nie zgłosi się do służby wojskowej w określonym terminie i miejscu podczas mobilizacji lub wojny, podlega karze więzienia na czas nie krótszy niż 3 lata, zgodnie z art. 687 ustawy.

Natomiast osoba, która w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej, nie stawi się w wyznaczonym czasie i miejscu, może być skazana na karę więzienia na czas nie krótszy niż 5 lat (zgodnie z art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Przepisy w razie wojny: natychmiast to 6 godzin

Nowy wzór karty powołania precyzuje także termin „natychmiast”. Mianowicie osoba, która dostanie powołanie z taką adnotacją, powinna stawić się w określonym miejscu (np. jednostce wojskowej) w ciągu sześciu godzin od powzięcia informacji o ogłoszeniu powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny.

Pozostałe określenia terminów są raczej oczywiste. jeżeli mowa jest np. o „drugiego dnia mobilizacji do godziny 12.00”, musimy być na miejscu „we wskazanym kolejnym dniu mobilizacji liczonym samodzielnie w stosunku do pierwszego dnia określonego w prawym górnym rogu pierwszej strony karty powołania”.

Jeśli termin stawiennictwa jest podany w formie daty, sytuacja pozostało bardziej klarowna. Mianowicie, musimy pojawić się w jednostce wojskowej w tym konkretnym dniu do wyznaczonej godziny.

Co powołany powinien ze sobą zabrać?

Osoba powołana do służby wojskowej powinna zabrać ze sobą kartę powołania. Ponadto nie może zapomnieć o książeczce wojskowej i dowodzie osobistym. Ważne są też inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przebieg służby.

Oczywiście zaleca się, aby powołana/powołany miała/miał ze sobą niezbędne rzeczy osobiste, takie jak przybory toaletowe, przybory do pisania, zapasową bieliznę oraz dzienną rację żywności.

Przepisy w razie wojny — co robić, jeżeli stawiennictwo jest niemożliwe?

Co zrobić w przypadku niemożności stawienia się w wyznaczonym czasie i miejscu? MON wyjaśnia, iż osoba powołana musi powiadomić dowódcę jednostki wojskowej, jaka jest tego przyczyna oraz stawić się niezwłocznie po ustaniu tej przyczyny.

Rozporządzenie, ogłoszone 29 grudnia, zaczęło obowiązywać 13 stycznia. Najczęściej powtarzaną informacją z nim związaną jest sześć godzin na stawiennictwo. I warto mieć świadomość, iż takie powołanie rolnik może otrzymać, choć mogą go obowiązywać również inne terminy.

Źródło: Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału