Nowe wymagania bioasekuracyjne dla hodowców drobiu

5 godzin temu
Zdjęcie: Obowiązkowe szczepienie kur i indyków przeciwko chorobie Newcastle


Od wtorku, 29 kwietnia, weszły w życie przepisy wprowadzające wymagania bioasekuracyjne w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu – wynika z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 13 maja w gospodarstwach komercyjnych będzie obowiązkowe szczepienie kur i indyków przeciwko tej chorobie.

Gospodarstwa komercyjne są zobowiązane stosować maty lub niecki dezynfekcyjne przed wejściami do budynków oraz wjazdami do gospodarstw i środki bezpieczeństwa biologicznego oraz ochrony osobistej.

Właściciele gospodarstw zobowiązani zostali również do prowadzenia i przechowywania dokumentacji dotyczącej środków odkażających, deratyzacji i dezynfekcji oraz tzw. upadkowości drobiu, a także prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu ptaków, jaj, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wjeżdżających na teren gospodarstwa.

Jak wynika z rozporządzenia, gospodarstwa muszą być wyposażone w kontener lub osobne pomieszczenie do przetrzymywania padłego drobiu, a także w środki odkażające umożliwiające bieżącą, ciągłą dezynfekcję przez co najmniej 7 dni.

W Polsce potwierdzono 23 ogniska rzekomego pomoru drobiu (znanego również pod nazwą choroby Newcastle) w stadach komercyjnych oraz 26 ognisk w stadach przyzagrodowych. Ostatnie ognisko wykryto w powiecie piotrkowskim.


Idź do oryginalnego materiału