Nowy minister rolnictwa 2023: Uczynię wszystko, aby utrzymać embargo z Ukrainą

9 miesięcy temu

Czesław Siekierski, nowy minister rolnictwa 2023 w rządzie Donalda Tuska już w pierwszych wczorajszych rozmowach z dziennikarzami określił swoje stanowisko w sprawie embarga na produkty z Ukrainy. Jak podkreśla, utrzymanie embargo to jeden z jego priorytetów.

Zaprzysiężony wczoraj nowy minister rolnictwa 2023, Czesław Siekierski, zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem embarga na produkty rolne z Ukrainy. Zobaczmy, jak to argumentuje i jak proponuje rozwiązać problem.

Napływ produktów rolnych z Ukrainy

Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, na polski rynek zaczęła napływać ukraińska żywność i produkty rolne. Było to skutkiem zablokowania przez wojska rosyjskie portów, którymi Ukraińcy wysyłali swoje towary na eksport. Napływ żywności z Ukrainy, m.in. zboża, mocno uderzył w polskich rolników. Bowiem ukraińskie zboże, które miało przez polskie porty być wysyłane na eksport, zalało polski rynek, obniżając ceny skupu. Doprowadziło to do protestów rolników. W konsekwencji, poprzedni rząd wprowadził embargo na ukraińskie towary. Mimo narażenia na szwank stosunków polsko-ukraińskich, wprowadzono bezterminowy zakazu przywozu do naszego kraju ukraińskich produktów rolnych. Podobne zakazy wprowadziły również inne kraje. Tymczasem Komisja Europejska zniosła unijne embargo we wrześniu br.

Czesław Siekierski za utrzymaniem embarga na produkty z Ukrainy

Nowy minister rolnictwa 2023 w rządzie Donalda Tuska w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” jasno opowiedział się za utrzymaniem obowiązującego w tej chwili embarga z Ukrainą. Jak podkreślił:

Otwarcie rynku europejskiego na produkty rolne z Ukrainy może w przyszłości całkowicie zdestabilizować nie tylko rynek krajowy, ale także rynek europejski. Poprzedni rząd spóźnił się z działaniami osłonowymi w zakresie nadmiernego importu z Ukrainy. Nie było jasnej koncepcji i odpowiedniej strategii działania w związku ze znaczącym napływem produktów rolnych ze Wschodu.

Jak twierdzi minister Czesław Siekierski, w relacjach rynkowych pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską konieczne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań.

Będę czynił wszystko, aby w tej chwili funkcjonujące embargo utrzymać. W perspektywie odbudowy ukraińskiego sektora rolnego konieczne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań rynkowych pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. Chodzi o to, aby przede wszystkim przestrzegać zasad bezpieczeństwa i jakości żywności — zaznaczył minister Siekierski.

Jakie rozwiązanie proponuje nowy minister rolnictwa 2023?

Co, oprócz wypracowania regulacji na poziomie unijnym proponuje nowy szef resortu rolnictwa? Co według niego należy zrobić z tanią żywnością z Ukrainy, aby ochronić interesy polskich rolników? Minister Czesław Siekierski proponuje, aby wykorzystać sytuację napływu tańszych surowców z Ukrainy m.in. do rozwoju przetwórstwa i pośrednictwa w handlu.

Polskie rolnictwo nie będzie w stanie konkurować z Ukrainą, ale może skorzystać dzięki rozwojowi przetwórstwa i pośrednictwa w handlu — powiedział w wywiadzie dla DGP minister Siekierski.

Czytaj również: Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi – przekazanie kierownictwa resortu

Źródło: Money.pl, Business Insider

Idź do oryginalnego materiału