Nowy rekord ceny złota – 2085, 4 USD za uncję Czy Srebro będzie następne ?
Konsensus na rynkach finansowych, iż Rezerwa Federalna zakończyła cykl zacieśniania, będzie przez cały czas wspierać trwały ruch złota do nowych rekordów wszechczasów.
Hossa na złocie trwa w najlepsze
Na rynku złota panuje solidna tendencja zwyżkowa. Jednak analitycy zwracają uwagę inwestorów na możliwość wystąpienia większej zmienności. Nie ustępująca inflacja może zmusić Rezerwę Federalną do utrzymywania jastrzębiej polityki pieniężnej dłużej niż rynek oczekuje.
Rynek doświadczył potencjału i zmienności metalu szlachetnego. Nocna akcja cenowa na krótko wywindowała ceny do rekordowo wysokiego poziomu 2 085,40 USD za uncję.
Ku zaskoczeniu wielu realizacja zysków na początku sesji w USA spotkała się z ponownymi zakupami. Czerwcowe kontrakty terminowe na złoto ostatnio kosztowały 2066,50 USD za uncję, co oznacza wzrost o 1,45% w ciągu dnia.
Kurs złota ma jeszcze potencjał do wzrostów
Analitycy towarowi z TD Securities powiedzieli, iż rajd złota nie słabnie, cena może jeszcze wzrosnąć. Rynek oczekuje, iż Fed obniży stopy procentowe już we wrześniu dlatego złoto jest na progu nowej hossy.
„Spadek cen z dnia na dzień związany z trwającymi napięciami w sektorze bankowym ujawnił, iż inwestorzy są skłonni wykorzystać swoje zapasy złota. Jednak nasz wskaźnik uznaniowego pozycjonowania inwestorów sugeruje, iż ta „większość” nie wzięła jeszcze udziału w rajdzie w złocie” – oceniają analitycy.
„Popyt detaliczny na kruszce pozostaje odporny na trwające napięcia bankowe. Najnowsze dane banku centralnego wciąż wykazują niewielkie oznaki zmęczenia kupujących”.
Ryzyko nie odpuszcza nigdy – należy je uwzględniać
Analitycy ostrzegają, iż podczas gdy bank centralny się wstrzymał, przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował, iż komitet przez cały czas nie jest gotowy do zmiany stóp procentowych i obniżenia stóp procentowych w tym roku.
„My w komisji mamy pogląd, iż inflacja nie spadnie tak szybko” – powiedział Powell na środowej konferencji prasowej.
„To zajmie trochę czasu, a jeżeli ta prognoza jest zasadniczo słuszna, nie będzie obniżania stóp procentowych i nie będziemy ich obniżać”.
Szef Fed nie prezentuje optymizmu w sprawie inflacji
Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank, powiedział, iż stanowisko Powella nie jest szczególnie optymistyczne dla złota. Dodał jednak, iż rynek w dużej mierze zignorował stanowisko banku centralnego i koncentruje się na tym, iż stopy nie pójdą już w górę.
„Podczas gdy rynek czeka na dane lub wydarzenia, które wspierają lub zmieniają obecny ruch cen, krótkoterminowa ścieżka dla złota prawdopodobnie pozostanie wyboista. Zwłaszcza jeżeli obawy o inflację powrócą, by podważyć wspomniane oczekiwania dotyczące obniżki stóp” – powiedział.
Hansen dodał jednak, iż pozostaje długoterminowo optymistycznie nastawiony w stosunku do złota. Zauważył, iż obecny kryzys bankowy, dalsza słabość dolara amerykańskiego, solidny popyt ze strony banku centralnego, wysoka inflacja i trwająca niepewność geopolityczna to czynniki zapewniające długoterminowe wsparcie dla złota.
Kryzys bankowy będzie dalej napędzał kurs złota
Analitycy zauważyli, iż neutralne stanowisko Fed w sprawie polityki monetarnej pozwoli inwestorom skupić się na innych czynnikach sprzyjających wzrostowi złota. Przede wszystkim na jego atrakcyjności jako bezpiecznej przystani w miarę postępu światowego kryzysu bankowego.
„Ogólnie rzecz biorąc, w FOMC nie było nic, co mogłoby wykoleić zwyżkową narrację lub trend złota. Podczas gdy niektóre (nie wszystkie) oczekiwania Fedu na pauzę zostały wzięte pod uwagę, jest to zielone światło do rozpoczęcia sondowania ATH, biorąc pod uwagę bardzo wspierające tło przed Fed i zdolność hossy do ponownego skupienia się na innych potencjalnych czynnikach” – powiedział Nicky Shiels, szef strategii metali w MKS PAMP, w notatce w środę.
Dalszy rajd złota zależny od rentowności obligacji
Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk Swissquote, powiedział, iż rajd złota będzie zależał od trajektorii rentowności obligacji. A na to wraz z polityką pieniężną Fed będzie miał wpływ trwający kryzys bankowy i zaostrzenie warunków udzielania kredytów.
„Na obecnych poziomach potencjał wzrostowy zależy głównie od tego, co stanie się na froncie rentowności w USA. Istnieje silna ujemna korelacja między rentownościami w USA a wyceną złota” – napisała w notatce w czwartek.
„Widzimy, iż ta korelacja pozostało silniejsza w czasie narastających napięć w bankach. Dlatego potencjalna eskalacja napięć w bankach może wspierać złoto. Jednak złoto potrzebuje trwałej presji na spadek rentowności w USA, aby osiągnąć i przełamać opór na poziomie 2100 USD”.
2100 USD na horyzoncie
Jeśli chodzi o następny cel złota po osiągnięciu nowego rekordu wszechczasów, analitycy twierdzą, iż inwestorzy powinni mieć oko na 2100 USD za uncję.
„Gospodarka realna ulegnie znacznemu załamaniu, a to utrzyma popyt na bezpieczne przystanie na wysokim poziomie. Złoto będzie błyszczeć w kontekście makro i możemy spodziewać się ruchu powyżej 2100 USD. W szczególności jeżeli nastroje wspierające złoto na Wall Street utrzymają się przez najbliższy czas.
Czy srebro podąży śladem złota ?
Srebro ma szansę dokonać tego co zrobiło złoto – osiągnąć nowe ATH. Brakuje mu jeszcze kilku około 20 % ale może to właśnie jest okazja do inwestycji lub /i spekulacji.