TrendForce zauważa, iż notebooki pozostają przede wszystkim narzędziami zwiększającymi produktywność, a wzrost dostaw wynika głównie z odroczonego zapotrzebowania na wymianę. Wpływ notebooków zintegrowanych ze sztuczną inteligencją na cały rynek pozostaje na razie ograniczony. Oczekuje się jednak, iż funkcje sztucznej inteligencji będą w naturalny sposób integrować się ze specyfikacjami notebooków w miarę stopniowego włączania ich przez marki, co spowoduje stały wzrost współczynnika penetracji notebooków ze sztuczną inteligencją.
Jeśli chodzi o segmentację rynku, w 2024 r. notebooki komercyjne stanęły w obliczu trudności ze względu na globalne zwolnienia oraz niestabilność gospodarczą i polityczną, co doprowadziło do bardziej ostrożnego otoczenia popytowego. Jednakże w miarę ustąpienia tych negatywnych czynników i obniżek stóp procentowych poprawi się płynność kapitału, oczekuje się, iż w 2025 r. rynek komercyjny odrodzi się, a roczny wzrost dostaw przekroczy 7%.
Z drugiej strony rynek konsumencki w 2024 r. będzie napędzany agresywnymi promocjami, przy czym sprzedaż będzie dominować modele podstawowe, szczególnie w Ameryce Północnej. TrendForce przewiduje, iż na rok 2025 rynek konsumencki będzie bardziej stabilny, a marki ponownie skupią się na modelach o wysokiej wartości i wysokiej marży. Chociaż wzrost dostaw notebooków konsumenckich może spowolnić do 3%, asortyment produktów ulegnie znacznej optymalizacji.
Popyt na Chromebooki w 2024 r. został zwiększony przez zamówienia edukacyjne w Ameryce Północnej i rosnący popyt na rynkach wschodzących. Oczekuje się, iż w 2025 r. japońska inicjatywa GIGA School 2.0 przez cały czas będzie napędzać dynamikę Chromebooków, a wzrost dostaw przyspieszy do 8% i utrzyma silną trajektorię wzrostu.
Światowy rynek notebooków pozostaje ściśle powiązany z polityką handlową Stanów Zjednoczonych, w szczególności z potencjalnym wpływem podwyższonych ceł importowych w ramach polityki „America First” wprowadzonej przez administrację Trumpa. Działania te mogą wpłynąć na popyt wewnętrzny w USA w oczekiwaniu na wdrożenie takiej polityki przez nową administrację.
Chiny pozostają dominującym ośrodkiem produkcyjnym światowej produkcji notebooków, odpowiadającym za około 89% całkowitej mocy produkcyjnej. Chociaż niektórzy ODM rozbudowują linie produkcyjne w Wietnamie, Tajlandii, Indiach i Meksyku, ustanowienie w pełni zintegrowanego ekosystemu łańcucha dostaw w tych regionach będzie wymagało czasu. Ponadto prawdopodobnie nastąpi okres przejściowy pomiędzy ogłoszeniem a egzekwowaniem powiązanych polityk.
W związku z tym TrendForce zauważa, iż prognoza dostaw notebooków na rok 2025 może podlegać korektom w zależności od zmieniających się warunków rynkowych.