Od 2 października KGS skupuje kukurydzę. Po ile tona qq?

1 rok temu

Resort rolnictwa interweniuje. W celu ustabilizowania sytuacji na rynku kukurydzy od 2 października KGS skupuje kukurydzę. Na jakich warunkach?

O uruchomieniu skupu kukurydzy na cele rządowych zapasów strategicznych poinformowano 28 września podczas konferencji prasowej w Cukrowni Dobrzelin. Od poniedziałku, 2.10.2023 r., Krajowa Grupa Spożywcza (KGS) prowadzi skup kukurydzy po stałej cenie. Natomiast Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) podjęła się zdjęcia z rynku części kukurydzy. Jak dużej?

RARS tworzy rezerwy kukurydzy, a KGS skupuje kukurydzę

Od dłuższego czasu ceny skupu kukurydzy są dramatyczne, a teraz, gdy rozpoczęły się jej zbiory, może być jeszcze gorzej. W związku z tym resort rolnictwa podjął działania w celu uruchomienia mechanizmów naprawczych.

Po pierwsze, decyzją prezesa Rady Ministrów RARS utworzy rezerwy kukurydzy. Proces kontraktowania i zdejmowania z rynku tego zboża rozpocznie się już 2 października. Skup będzie prowadzony po cenach rynkowych. Jednakże informacje o wielkości tego skupu są objęte tajemnicą państwową.

Zdejmując ten produkt z rynku sprawimy, iż cena będzie rosła. To już nam ładnie się sprawdziło w okresie problemów z masłem — mówi minister rolnictwa, Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa nawiązuje do utworzonych już wcześniej rezerw pszenicy oraz masła i mleka w proszku. Są to rezerwy żywnościowe, które w ramach rezerw strategicznych RARS utrzymuje na wypadek kryzysów i klęsk żywiołowych.

Ponadto skup kukurydzy, tym razem na cele rynkowe, od 2 października rozpocznie także KGS wraz z przynależnymi elewatorami. O tym, na jakich zasadach KGS skupuje kukurydzę, informuje Marek Zagórski, prezes spółki.

Mianowicie w ramach skupu KGS oferuje:

  • skup również kukurydzy mokrej;
  • odbiór kukurydzy prosto z pola;
  • premiowanie kukurydzy z obniżoną wilgotnością;
  • przyjmowanie kukurydzy w depozyt.

Wspomniany depozyt polega na tym, iż rolnik otrzymuje zaliczkę w wysokości 50% ceny obowiązującej w danym dniu. Co więcej, transakcję może rozliczyć w ciągu 3 miesięcy. o ile w tym czasie cena wzrośnie, rolnik otrzyma wyrównanie.

Aktualne ceny kukurydzy w skupach

W związku z tym, iż od poniedziałku KGS skupuje kukurydzę, sprawdźmy, jakie są w tej chwili ceny tego ziarna.

Mianowicie 29 września średnia cena kukurydzy suchej w skupach wynosiła niecałe 750,00 zł/t, przy czym cena minimalna to 700,00 zł/t, a maksymalna 800,00 zł/t. Nieco wyższe są oferty internetowe. Albowiem w czwartek (28 września) za kukurydzę z dostawą płacono średnio 910 zł/t netto, a loco opolskie i dolnośląskie odpowiednio po 815 zł i 850 zł/t.

Natomiast kukurydza mokra w tej chwili wyceniana jest średnio na 453 zł/t. Stawki zaczynają się od 420 zł/t i nie przekraczają 500 zł/t.

Ponadto piątkowa (29.09.2023) sesja na paryskiej giełdzie zamknęła się 0,98% spadkiem cen za kukurydzę (kontrakt na listopad) do 208,25 EUR/t (-2,00 euro). Spadek odnotowujemy również na giełdzie w Chicago. Tam bowiem cena kukurydzy (kontrakt grudniowy) zatrzymała się na poziomie 4,77 USD/buszel (-0,12 dol.), a więc o 2,41% niższym od ostatniego notowania.

Źródła: MRiRW, Agrobiznes, cenniki firmowe, Rolpetrol, e-WGT

Idź do oryginalnego materiału