Parametry kiszonki z kukurydzy. Umów się na ocenę

11 miesięcy temu

W żywieniu bydła kiszonka z kukurydzy jest podstawową paszą objętościową, wysoce energetyczną. Jak sprawdzić, czy parametry kiszonki z kukurydzy, którą przygotowaliśmy samodzielnie, są prawidłowe? Można skorzystać z mobilnej usługi. Sprawdź, jak się umówić na ocenę.

Podczas polowej konferencji, która dobyła się 10 października br., firma Bayer prezentowała mobilną usługę pozwalającą sprawdzić parametry kiszonki z kukurydzy. Jak z niej korzystać? Sprawdzamy…

Właściwy termin zbioru kukurydzy na kiszonkę

Nie każda odmiana kukurydzy nadaje się na kiszonkę. O tych, które najlepiej sprawdzą sie do tego celu będziemy informowali nieco później. w tej chwili jest czas na zajęcie się gotowymi kiszonkami. Ściśle mówiąc, teraz można sprawdzać parametry kiszonki z kukurydzy. Wyniki potwierdzą prawidłowość przeprowadzenia wszystkich etapów jej przygotowania. Natomiast nieprawidłowości dzisiaj stwierdzone będą wskazówkami, co trzeba poprawić lub zmienić w kolejnym sezonie.

Serwis i wsparcie przy sporządzaniu kiszonki z kukurydzy

Firma Bayer oferuje polskim rolnikom kompleks produktów i usług wykorzystywanych do sporządzenia najlepszej jakościowo kiszonki z kukurydzy wykorzystywanej jako pasza dla zwierząt. Poza odpowiednimi odmianami oraz systemami ochrony i wspomagającymi odżywianie roślin oferuje przydatną finalną usługę. Mianowicie mobilne wsparcie i serwis oceniający parametry kiszonki z kukurydzy. Po umówieniu się specjalista przyjeżdża do gospodarstwa i wykonuje szereg czynności oceniających zarazem cechy fizyczne, jak i chemiczne oraz prożywieniowe kiszonki.

Audyt kiszonkowy

Pozwala ocenić parametry kiszonki z kukurydzy. Na wezwanie rolnika specjalista przeprowadza krok po kroku audyt polegający na sprawdzeniu w punktach, czy rolnik dobrze wykonał swoje zadania.

Temperatura pryzmy

Za pomocą urządzeń termowizyjnych specjalista sprawdza, czy w pryzmie lub silosie nie dochodzi do zagrzewania się materiału. Jak twierdzi, wystarczy „strzelić” w pryzmę od czoła silosu. Różnica temperatury kiszonki a otoczenia nie powinna przekraczać 10°C. Kilkakrotny odczyt daje również informację o całości pryzmy. Mianowicie poszczególne miejsca pomiaru nie powinny się różnić ciepłotą ponad 10°C. W efekcie tego badania można więc namierzyć obszary, gdzie kiszonka się przegrzewa. Przyczyną tego stanu może być nieprawidłowo ubita lub zbyt wysoka jedna z warstw (nierównomierność warstw). Dodatkowo zbyt duża różnica pomiarów może wskazywać na trwanie wtórnej fermentacji tlenowej.

Uwaga, pomiarów nie wykonuje się przez folię. Gdyż osłona może być nagrzana i wówczas zakłóci odczyt.

Oznaczanie poziomu parametrów żywieniowych

Parametry kiszonki z kukurydzy pozwala kompleksowo ocenić urządzenie AgriNIR

fot. Katarzyna Kupczak

Zawartość suchej masy w roślinie determinuje termin zbioru kukurydzy na kiszonkę. Tę zbieramy, gdy sucha masa oscyluje w granicach 35%.

Podczas audytu kiszonkowego ponownie można potwierdzić czy termin zbioru kukurydzy rzeczywiście był wytypowany w punkt. Mianowicie pobieramy materiał do badania z uprzednio odsłoniętego czoła silosu (mierzyliśmy temperaturę) dzięki sondy. Następnie technologia NIR pozwala sprawdzić i automatycznie określić parametry kiszonki z kukurydzy.

Materiał pobrany umieszcza się w specjalnej kuwetce, którą wprowadza się do aparatury i poddaje analizie. Otrzymujemy na wyświetlaczu urządzenia gotowy wynik. Poza tym możliwy jest wydruk, który zawiera wszystkie dane odnośnie do zawartości:

  • suchej masy,
  • skrobi,
  • ADF i NDF — czyli składowych włókna,
  • popiołu,
  • tłuszczu,
  • MDF — strawności pobranego materiału.

Ponadto dzięki papierków lakmusowych sprawdzamy pH kiszonki. Prawidłowa wartość powinna się zawierać pomiędzy 4–5.

Uzyskane dane rolnik może skonsultować z doradcą żywieniowym.

Koncentracja suchej masy

Uzyskane w badaniu NIR dane pozwalają ocenić rzeczywistą koncentrację suchej masy w m3. Ten parametr jest niezwykle ważny, gdyż pozwala nam ocenić stopień ubicia warstw pryzmy. Wiemy, iż w metrze sześciennym powinniśmy mieć minimum 210–220 kg suchej masy. Taka koncentracja pozwala uniknąć wielu problemów, chociażby z psuciem się kiszonki. Źle ubite warstwy są dość gwałtownie zasiedlane przez różne grzyby pleśniowe, które w efekcie zanieczyszczają materiał organiczny mykotoksynami niebezpiecznymi dla zdrowia i życia zwierząt. Skarmianie zwierząt paszą z mykotoksynami wpływa ujemnie na metabolizm, czy też zmienia behawior, np. przyspieszając ruję.

Coraz rzadziej zdarzają się tego rodzaju historie, związane z zanieczyszczeniem kiszonki mykotoksynami. Rolnicy są coraz lepiej wykształceni — ocenia obecną sytuację Wojciech Pieczewski, specjalista z firmy Bayer.

Kontrola cech fizycznych kiszonki

Odważony kilogram kiszonki przesiewa się przez ułożone na sobie sita poszczególnych frakcji

fot. Katarzyna Kupczak

Przebiega przy użyciu prostego urządzenia, jakim są sita pensylwańskie. Wykorzystuje się je do oceny cech ilościowych i jakościowych kiszonki. Odważony kilogram kiszonki przesiewa się przez ułożone na sobie sita poszczególnych frakcji. W ten sposób określamy udział procentowy poszczególnych frakcji.

Frakcje kiszonki po przesianiu przez sita pensylwańskie

fot. Katarzyna Kupczak

Jeśli największej frakcji będzie zbyt dużo, czyli rośliny kukurydzy są za długo pocięte, taka pasza będzie mniej strawna dla zwierząt. Poza tym grube części uniemożliwiają zapewnienie warunków beztlenowych w pryzmie, co zwiększa ryzyko rozwoju pleśni oraz wtórnego przegrzewania pryzmy. Ponadto na sitach sprawdzamy, czy wszystkie ziarniaki dobrze rozdrobniliśmy. Mianowicie każdy powinien być co najmniej ześrutowany lub uszkodzony.

Podsumowując — usługa jest nieodpłatna

Gdy przeprowadza się taki audyt, rolnik uzyskuje ogromną dawkę wiedzy odnośnie przygotowanej kiszonki. W sytuacji, gdy okaże się, iż wyjdą błędy, wówczas w danym roku kilka już można poprawić. Jednak tegoroczne wyniki są wskazówką, jak przygotować kiszonkę w roku następnym. Za rok zwrócimy szczególną uwagę na newralgiczne punkty przy przygotowywaniu kiszonki, które w tym sezonie były błędnie przeprowadzone.

Dla hodowcy odmiany wyniki są również wartościową informacją potwierdzającą, czy dana odmiana sprawdza się jako kiszonkowa.

Opisana wyżej usługa jest nieodpłatna, szczególnie jeżeli rolnik korzysta z produktów firmy Bayer. Sieć doradców pozwala na wyznaczenie i umówienie się na audyt w pasującym obu stronom terminie.

Idź do oryginalnego materiału