
Od kampanii 2025 zmieniają się zasady wnioskowania o płatność dla małych gospodarstw. Dzięki zmianom rolnicy nie będą musieli składać oddzielnych dokumentów, tak jak to było do tej pory. Na czym dokładnie polegają wspomniane zmiany? Sprawdźmy!
Nowe zasady przyznawania płatności bezpośrednich w 2025 roku przynoszą ułatwienia dla właścicieli małych gospodarstw. Szczególnie dla tych, który ubiegają się o płatność dla małych gospodarstw 2025. Rolnicy, którzy zamierzają wnioskować o powyższą płatność, nie muszą już składać oddzielnego dokumentu do ARiMR. Zamiast składania wniosków, producenci muszą zawnioskować o płatność dla małych gospodarstw poprzez aplikację eWniosekPlus.
Płatność dla małych gospodarstw — zmiany od kampanii 2025
Od bieżącej kampanii wnioskowej rolnicy, nie muszą składać papierowego wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Powinni natomiast w aplikacji eWniosekPlus w zakładce WNIOSEK zaznaczyć checkbox: Płatność dla małych gospodarstw. Płatność ta zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym także ekoschematy.

Od 2025 roku rolnicy mogą wnioskować o płatność dla małych gospodarstw za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus
fot. zrzut ekranu instrukcji wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus
UWAGA: pomimo zaznaczenia płatności dla małych gospodarstw, aplikacja eWniosekPlus umożliwia wnioskowanie o pozostałe płatności w tym płatności do ekoschematów z uwagi na fakt, iż w ramach dalszej obsługi wniosku może zostać stwierdzona powierzchnia większa niż 5 ha (np. w ramach wyników z kontroli na miejscu). Wnioskowanie w zakresie płatności PWD jest obowiązkowe z uwagi na fakt, iż należy na mapie wyrysować działki rolne zgłaszane m.in. do płatności PWD – czytamy w instrukcji wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus.
Płatność dla małych gospodarstw — ile wynosi?
Wysokość płatności dla małych gospodarstw 2025 zależy od powierzchni gruntów zatwierdzonych do podstawowego wsparcia dochodów:
- Stawka podstawowa wynosi równowartość w złotych kwoty 225 euro na hektar.
- Maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 1 125 euro, przeliczonych na złote po kursie wymiany walut obowiązującym w kampanii. Z jednoczesnym uwzględnieniem ewentualnych korekt, a także kar.
Komu należy się płatność dla małych gospodarstw?
Przypomnijmy, iż płatność dla małych gospodarstw mogą otrzymać rolnicy, których gospodarstwa spełniają dwa najważniejsze kryteria takie jak:
- powierzchnia gruntów objętych zatwierdzonym obszarem do podstawowego wsparcia dochodów wynosi co najmniej 1 ha,
- powierzchnia użytków rolnych w posiadaniu rolnika na dzień 31 maja 2025 r. nie przekracza 5 ha.
Płatność dla małych gospodarstw 2025 — pozostałe wymagania i zasady
Jeśli rolnik nie spełni warunków do uzyskania płatności dla małych gospodarstw 2025, jego wniosek będzie automatycznie rozpatrzony w zakresie pozostałych płatności bezpośrednich.
Z tego względu rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni zbliżonej do 5 ha, poza płatnością dla małych gospodarstw powinni zawnioskować także o pozostałe płatności bezpośrednie. To zabezpieczenie przed sytuacją, w której mogliby zostać pozbawieni dopłat bezpośrednich.
Na koniec warto podkreślić, iż ubieganie się o płatność dla małych gospodarstw nie wyklucza możliwości wnioskowania o inne rodzaje wsparcia finansowego, takie jak:
- przejściowe wsparcie krajowe,
- płatności ONW (obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania),
- płatności ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- płatności zalesieniowe.
Więcej informacji w zakresie wnioskowania o płatność dla małych gospodarstw, a także innych płatności można znaleźć w instrukcji wypełniania wniosku za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, która dostępna jest pod podanym linkiem – Instrukcja wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus
Źródło: ARiMR