Po ile kapusta? Tak niskich cen nikt się nie spodziewał

11 miesięcy temu

Chociaż tegoroczne zbiory zapowiadają się niższe od ubiegłorocznych, ceny kapusty białej od sierpnia pozostają w trendzie spadkowym. W październiku cena hurtowa tego warzywa spadła poniżej złotówki za kilogram. Po ile w tej chwili jest sprzedawana kapusta?

Zobaczmy, co się dzieje z cenami kapusty białej w tym sezonie oraz jak wygląda sytuacja z podażą i popytem na rynku. Sprawdźmy też, po ile sprzedawana jest kapusta pod koniec października 2023 r.

Trend spadkowy trwa, kapusta coraz tańsza

Ceny hurtowe kapusty białej już trzeci miesiąc z rzędu spadają. W październiku br. średnia cena spadła poniżej 1 zł/kg. Producenci obawiają się, iż trend spadkowy jeszcze się nie skończył i będzie kontynuowany. Zdaniem analityków rynkowych, ta trwała tendencja spadkowa wynika m.in. z osłabionego popytu, typowego dla tej fazy sezonu. Bowiem nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego handlu na rynku świeżym, a zainteresowanie klientów jest mniejsze niż zimą. Pobudzeniu popytu nie sprzyja także polityka cenowa sieci handlowych, gdzie mimo spadku cen hurtowych utrzymują się wysokie ceny detaliczne. Ponadto eksport jest niewielki.

Istotną rolę odgrywa również bieżąca podaż, która obecnie, w czasie zbiorów, znacząco wzrosła. Ponadto znaczenie ma fakt, iż aktualnie na rynku dominuje kapusta do przetwórstwa i jest jej na tyle dużo, iż jej ceny osiągają 0,50–0,70 zł/kg. W konsekwencji wywarło to presję na ceny na świeżym rynku, które spadły do poziomu 0,80–1,00 zł/kg. w tej chwili hurtowe ceny kapusty białej wynoszą średnio 0,85–1,00 zł/kg, ale presja na ich spadek przez cały czas jest wyraźna.

Czytaj również: Czy niska podaż przełoży się na ceny kapusty białej?

Po ile kapusta pod koniec października 2023?

Na głównych rynkach hurtowych w Polsce ceny kapusty białej 25 października br. kształtują się następująco:

  • ceny na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 0,75–1,20 zł/kg;
  • ceny na Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 1,50 zł/kg (24.10.2023);
  • na WGRO w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) — 5,00–5,50 zł/szt.;
  • na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa, 10.08.2023) — 3,50–5,00 zł/szt.;
  • notowania na Giełdzie Kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) — 1,00 zł/kg;
  • ceny na rynku we Wrocławiu (Targpiast) — 4,00–5,00 zł/szt.

Czytaj również: Jakie są aktualne ceny kapusty białej i kiszonej?

Czy ceny będą dalej spadać?

Analitycy rynkowi zaznaczają, iż trzeba odróżnić chwilową kumulację podaży w czasie zbiorów połączoną z sezonowym osłabieniem popytu z podażą ogółem, wynikającą z wielkości tegorocznych zbiorów. Według szacunków, kapusty białej będzie mniej niż w ubiegłym roku, a zbiory tego warzywa są przewidywane na poziomie 630 tys. ton. Prognozy mniejszych zbiorów mogą sugerować, iż obecny spadek cen nie będzie długotrwały. Również sytuacja z poprzednich sezonów, w których po sezonowym spadku cen następował wzrost notowań pozwala mieć nadzieję, iż w tym roku będzie podobnie i w drugiej części sezonu sprzedażowego ceny wzrosną.

Czytaj również: Jak kisić kapustę tradycyjną metodą?

Źródło: fresh-market.pl

Idź do oryginalnego materiału