Produkcja roślinna 2023 w Polsce mniejsza r/r, wyjątek — buraki

11 miesięcy temu

GUS opublikował przedwynikowy tegoroczny szacunek zbiorów głównych upraw rolniczych. Według tych danych, produkcja roślinna 2023 jest niższa niż ubiegłoroczna. Jedynie buraków cukrowych wyprodukowaliśmy znacząco więcej niż rok temu.

Według danych zgromadzonych i opublikowanych przez GUS zbiory głównych ziemiopłodów rolnych w tym roku są mniejsze niż w poprzednim. W swoim zestawieniu GUS zwraca uwagę na trudności i opóźnienia w żniwach, wynikające z deszczowej pogody w pierwszej połowie sierpnia. A jak to się przedstawiało dla poszczególnych upraw? Oto szczegóły.

Produkcja roślinna 2023 — mniej zbóż podstawowych, lepiej z rzepakiem i rzepikiem

Według danych GUS zbóż ogółem zebraliśmy ok. 35,2 mln t, tj. o 0,4 mln t (o 1%) mniej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.

Jeśli chodzi o produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi, to GUS szacuje ją łącznie na 26,1 mln. ton, czyli na 3 proc. mniej niż w 2022 r. Plony zbóż podstawowych z mieszankami wyniosły 45,4 dt/ha, tj. o 0,5 dt/ha (o 1%) mniej od plonów z roku ubiegłego. Plonowanie zbóż ozimych było nieznacznie (0,4%) niższe niż rok temu. Zdecydowanie gorzej było ze zbożami jarymi — tutaj plony były niższe aż o 7%.

Zbóż ozimych zebraliśmy 21,9 mln t, czyli o 0,2 mln t (1%) mniej niż rok temu. Zbiory zbóż jarych łącznie z mieszankami zbożowymi wyniosły 4,2 mln ton. To daje spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. Łącznie wynosi 0,7 mln t i jest to wynik aż o 14% procent gorszy r/r.

GUS zwraca uwagę, iż długotrwale deszcze w sierpniu wydłużyły żniwa, wpływając na zwiększenia wilgotności ziarna, rozwój chorób grzybowych oraz redukcję poziomu białka w ziarnie.

Jeśli chodzi o rzepak i rzepik, to ich plonowanie w tym roku określono na identyczne z ubiegłorocznym. A ponieważ powierzchnia upraw tych gatunków zwiększyła się o około 1%, o tyle również wzrosły zbiory. Ściśle mówiąc, łącznie wyniosły w tym roku 3,7 mln ton. GUS podkreśla przy tym, iż nasiona rzepaku z tegorocznych zbiorów są dobrej jakości i wykazują wysoki, powyżej 40% stopień zaolejenia.

Produkcja roślinna 2023 — mniej ziemniaków

GUS oszacował plony ziemniaków w tym roku na 294 dt/ha. Czyli o ok. 4% niższe od ubiegłorocznych. Z kolei zbiory ziemniaków wyniosą ok. 5,5 mln t, tj. mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 9%. Przy okazji ziemniaków GUS również zwraca uwagę na niezbyt korzystne warunki w całym okresie ich wegetacji, jednak tym razem chodzi o niedobór opadów w maju, czerwcu i lipcu. Jakość bulw jest, według GUS, przeciętna.

Buraki cukrowe sobie poradziły

Powierzchnia uprawy buraków cukrowych w tym roku jest wyższa o ok. 16% niż rok temu, więc choć plonowanie będzie o ok. 3% niższe niż w 2022 r., to zbiory ogółem według GUS będą wyższe o 12 proc. Buraków cukrowych zbierzemy 15,9 mln ton. Warunki pogodowe w tym roku tej akurat uprawy aż tak nie dotknęły.

Z sianem gorzej

GUS zwraca uwagę, iż zbyt mała ilość opadów w czerwcu i lipcu oraz wysokie temperatury nie sprzyjały wzrostowi roślinności łąkowej. Później z kolei przyszły deszcze, które przeciągnęły sianokosy choćby do końca sierpnia i utrudniały dosuszanie siana. Ogólnie więc plony i zbiory drugiego pokosu siana łąkowego nie były wysokie. Plony z łąk trwałych II pokosu w przeliczeniu na siano oceniono na około 18,9 dt/ha, natomiast zbiory wyniosły około 4,3 mln ton, czyli 7% mniej niż rok temu.

Z danych GUS wynika, iż produkcja roślinna 2023 będzie co najwyżej przeciętna. Winna jest oczywiście tegoroczna pogoda. Najpierw susza i wysokie temperatury, potem, zwłaszcza w pierwszej połowie sierpnia, obfite deszcze, które opóźniły żniwa i obniżyły plony.

Źródło: dane GUS

Idź do oryginalnego materiału