Prognoza zbiorów pszenicy 2024, przedstawiona w styczniu przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, okazała się wyższa niż ta z grudnia. Jakich więc zbiorów możemy spodziewać się na świecie?
Nie tylko wzrosła prognoza zbiorów pszenicy 2024. Według USDA można spodziewać się także znacznie wyższych zbiorów kukurydzy. Ogółem zbiory zbóż mają wynieść w sumie 2817 mln ton. Ponadto większe będą też zapasy zbóż dzięki temu, iż w nadchodzącym sezonie produkcja ma przewyższyć konsumpcję.
O ile wzrosła prognoza zbiorów pszenicy 2024?
Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) podniósł swoją prognozę zbiorów pszenicy z 1 mln ton w grudniu 2023 do 1,9 mln ton w styczniu 2024. Tym samym zbiory mają wzrosnąć do 784,9 mln ton, czyli zaledwie 0,5% mniej niż w rekordowym sezonie 2022/2023. Wtedy zebrano łącznie 789,2 mln ton pszenicy.
Za wzrost ten odpowiadają m.in. wyższe o około 1 mln ton szacunki zbiorów w Rosji i na Ukrainie. Tymczasem zbiory w Unii Europejskiej mają utrzymać się na poziomie 134,3 mln ton.
Jednocześnie o 1 mln ton spadła prognoza zbiorów pszenicy w Chinach w 2024 r. Ponadto mniejsze niż w poprzednim sezonie mają być zbiory w Australii, Kazachstanie i Kanadzie. Także w Rosji zbiory mogą być niższe o 1 mln ton w porównaniu do rekordowych 91 mln ton z poprzedniego sezonu.
A jak w tej chwili kształtuje się handel zbożami?
Po bardzo powolnym początku kampanii, dostawy pszenicy z francuskich portów ruszyły pełną parą. Po gwałtownym spadku w następstwie raportu USDA z 12 stycznia, ceny pszenicy zdołały nieznacznie odreagować pod koniec ubiegłego tygodnia. Zamknęły one sesję w piątek na poziomie 218 EUR/t na kontraktach terminowych Euronext na marzec 2024.
Sytuacja jest znacznie trudniejsza w przypadku kukurydzy, której udało się ustabilizować na ostatnich minimach 186–187 EUR/t na Euronext na marzec 2024.
Tymczasem na rynku amerykańskim piątek przyniósł ożywienie spowodowane przez publikację tygodniowych danych eksportowych. Jednak publikacja opóźniła się o jeden dzień w związku z państwowym świętem ku czci Martina Luthera Kinga w ubiegły poniedziałek.
Po wyjątkowo słabych ostatnich kilku tygodniach pod względem aktywności handlowej, eksport w USA znacznie się poprawił, osiągając następujące tygodniowe wolumeny:
pszenica — 707,6 tys. t,
kukurydza — 1251 tys. t.
Z wynikiem znacznie powyżej oczekiwań, pszenica odbiła się na piątkowym zamknięciu sesji w Chicago. Cena kukurydzy była raczej stabilna. Fundusze odnotowały bardzo niewielką aktywność w piątek, z zaledwie kilkoma zakupami kukurydzy i pszenicy.
Źródło: e-WGT, Agritel