Cena wołowiny w ostatnich miesiącach spada. Jedną z przyczyn jest rosnąca podaż związana z redukcją stad mlecznych. A jakie trendy, co do ceny wołowiny 2024 przedstawiają analitycy?
Ceny wołowiny, jakie oferują w tej chwili zakłady mięsne i ubojnie nie odbiegają znacząco od stawek z ubiegłego miesiąca. To, co widać w ruchach cen to jedynie niewielkie korekty, które rozczarowują rolników. Producenci liczyli bowiem na sezonowe podwyżki, szczególnie pod koniec roku. I nic nie wskazuje na to, by ceny mięsa wołowego miałyby rosnąć w najbliższym czasie.
Rynek wołowiny
Opłacalność produkcji wołowiny na przełomie lat
fot. zrzut ekranu/CA
Widoczny w ostatnich miesiącach na europejskim rynku spadek cen skupu bydła wynika między innymi z osłabienia popytu na wołowinę. A to jest efektem zmniejszenia siły nabywczej gospodarstw domowych. Ponadto widać malejącą presję kosztową wynikającą ze spadku cen pasz.
Tymczasem analitycy podtrzymują ocenę, zgodnie z którą w kolejnych kwartałach będzie można zaobserwować stopniową odbudowę pogłowia bydła w UE. Zjawisko to będzie wspierać wysoka na tle historycznym opłacalność produkcji, która dodatkowo będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Jednakże głównym czynnikiem ryzyka jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE.
Jakie mamy ceny wołowiny, a jakie są prognozowane?
Według analityków rynkowych należy się spodziewać, iż cena wołowiny 2024 spadnie
fot. zrzut ekranu/CA
Cena skupu bydła wyniosła w październiku 10,14 zł/kg (-6,7% r./r.). Jednocześnie była ona wyższa 44% od średniej dla października w latach 2019–2021. W połowie listopada stawki przez cały czas spadały, jednakże w przypadku byków ceny nieznacznie rosły (do 11,17 zł/kg). Malały za to ceny jałówek (10,75 zł/kg) i krów (7,71 zł/kg).
Na początku grudnia ceny wynosiły odpowiednio: byki (10,80 zł/kg), jałówki (10,63 zł/kg), krowy (7,59 zł/kg).
Mimo spadku cen rok do roku można odnotować wzrost opłacalności produkcji bydła. Ponadto produkcja bydła opasowego jest w tej chwili zdaniem niektórych producentów bardziej stabilna niż np. produkcja zbóż.
Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny, cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. prawdopodobnie wyniesie ok. 9,85 zł/kg. W kilkunastomiesięcznej perspektywie spodziewane są dalsze jej spadki, do tego stopnia, iż na koniec 2024 r. może ona wynieść choćby 9,10 zł/kg.
Czytaj również: Elon Musk: hodowla zwierząt nie degraduje środowiska
Źródło: Credit Agricole