Prognozy zbiorów zbóż i rzepaku przez cały czas optymistyczne, ale susza może wiele zmienić

1 tydzień temu

Najnowszy raport MARS zwraca uwagę na zróżnicowane warunki pogodowe w Europie, mogące mieć istotny wpływ na plonowanie zbóż i rzepaku. Choć prognozy są przez cały czas optymistyczne, to dalszy brak opadów w niektórych krajach, w tym w Polsce, może doprowadzić do poważnych strat w plonach.

Warunki pogodowe do rozwoju upraw w Europie

W najnowszym raporcie MARS (serwis prognostyczny Komisji Europejskiej) wskazano na trudne warunki pogodowe na w niektórych obszarach; o ile na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech, południowej Francji i zachodnich Bałkanach opady często przekroczyły średnią długoterminową, tak północna, centralna i częściowo zachodnia część kontynentu mierzy się z deficytem opadów. Ponadto wyższe niż normalnie temperatury przyspieszają parowanie z gleby, co jeszcze utrudnia sytuację.

W Polsce ciepły marzec przyspieszył rozwój ozimin; temperatura była w tym miesiącu o 4 st. C powyżej średniej. Deficyt opadów wynosi od 20 do choćby 80%, a najgorsza sytuacja panuje w północno-zachodniej części kraju. W raporcie podkreślono, iż potencjał plonowania bez wyraźnej poprawy sytuacji jeżeli chodzi o wilgotność gleby zostanie zredukowany.

Trudna sytuacja w Turcji

Rzadko tak wiele miejsca w biuletynie poświęcane było Turcji. Tym razem jednak sytuacja jest wyjątkowa ze względu na trudne warunki na półwyspie Azja Mniejsza; oziminom we znaki dała się susza (opady choćby o 70% poniżej średniej) a także marcowe przymrozki. W rezultacie prognozę plonów zmniejszono w przypadku: jęczmienia o 6,5%, pszenicy durum o 6,9%, pszenicy miękkiej o 7,6% wobec średniej 5-letniej.

Prognozy plonów zbóż i rzepaku

Prognoza zbiorów pszenicy miękkiej w Polsce pozostaje na niezmienionym poziomie wobec prognozy marcowej i wynosi 5,31 t/ha. Nieco lepiej wygląda średnia europejska z prognozowanym wynikiem na 6,03 t/ha, co stanowi o 1% więcej wobec prognozy marcowej. Zbiory wobec poprzedniego sezonu mają być z kolei o 8% wyższe. Niezmieniona pozostaje prognoza zbiorów w przypadku jęczmienia – ma to być średnio 4,5 t/ha w Polsce i 5,08 w Europie. Podobnie bez zmian pozostały prognozy zbiorów żyta i pszenżyta; odpowiednio 3,55 i 4,51 t/ha w Polsce i 4,29 i 4,51 w Europie.

Prognozowane dla Polski średnie zbiory rzepaku to 3,28 t/ha, zaś dla Europy 3,2 t/ha. Co prawda tutaj też nie zanotowano zmian w porównaniu do marca, ale warto zaznaczyć, iż europejska produkcja wobec zeszłego sezonu prawdopodobnie wzrośnie o 9%.

Rzućmy jeszcze okiem na sytuację u naszego wschodniego sąsiada; na Ukrainie dostrzegany jest deficyt opadów, szczególnie we wschodniej części kraju. Prognoza plonów pszenicy jest o 5% niższa r/r i wynosi 4,31 t/ha. Prognoza plonów jęczmienia to 3,6 t/ha – o 10% mniej r/r.

Idź do oryginalnego materiału