Aukcja interwencyjna w razie niepowodzenia aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w 2025 roku, możliwość podziału farmy na dwa oddzielne projekty, rekompensaty dla rybaków – to niektóre z propozycji w projekcie zmiany ustawy o promocji energii z offshore.
W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany i skierowany do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z dokumentem, będzie możliwość przeprowadzenia w 2026 roku aukcji interwencyjnej, w przypadku gdyby aukcja dla morskich farm wiatrowych (MFW) planowana na 2025 roku nie powiodła się z powodu braku wystarczającej liczby zaświadczeń o dopuszczeniu do aukcji albo nie rozstrzygnięto jej z powodu złożenia mniej niż trzech ważnych ofert.
Dokument autorstwa resortu klimatu i środowiska przewiduje również, iż projekty offshore, które dostały już wsparcie w ramach I, nieaukcyjnej fazy budowy offshore będą miały możliwość zgłoszenia dodatkowej mocy do aukcji. W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) zauważono, iż dla niektórych z tych projektów moc wskazana w decyzji lokalizacyjnej i wydanych warunkach przyłączenia może być wyższa niż moc, dla której przyznano wsparcie w ramach I fazy. Zaproponowano rozwiązanie, które umożliwi budowę dodatkowej mocy na danym obszarze i zgłoszenie jej do aukcji. Limit tej dodatkowej mocy dla wszystkich obszarów to 200 MW.
Nowe propozycje w ustawie
Zgodnie z propozycją, dany projekt MFW będzie mógł złożyć dwie oddzielne oferty aukcyjne, dla co najwyżej dwóch farm leżących w granicach tego samego obszaru, pod warunkiem posiadania przez nie osobnego wyprowadzenia mocy. Moc mniejszej farmy powstałej w wyniku podziału projektu nie będzie mogła być mniejsza niż 25 procent maksymalnej mocy zainstalowanej, wyznaczonej dla danego obszaru. Jak wskazano w OSR, z perspektywy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego podział znaczących mocy zainstalowanych na mniejsze części jest korzystny, ale pod warunkiem, iż każda z części ma osobne wyprowadzenie mocy do KSE.
Proponuje się możliwość rozliczania ujemnego salda przy wykorzystaniu ceny maksymalnej wyrażonej w całości lub części w euro, zarówno dla projektów z I fazy wsparcia, jak i z II, aukcyjnej fazy.
Obecne przepisy ustawy o offshore przewidują, iż wsparcie przyznane uczestnikowi aukcji podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem inflacji z poprzedniego roku. W projekcie proponuje się, aby poziom waloryzacji był ograniczony od góry średniookresowym celem inflacyjnym Rady Polityki Pieniężnej. jeżeli inflacja w danym roku będzie przekraczać ten cel, waloryzacja nastąpi tylko do poziomu celu.
Zgodnie z projektem, farmy będą mogły korzystać ze wspólnego wyprowadzenia mocy, o ile systemy pomiarowe będą umożliwiać określenie, która farma produkuje ile energii. Przewiduje się współdzielenie przez więcej niż jedną MFW tej samej morskiej stacji elektroenergetycznej, urządzeń służących do wyprowadzenia mocy lub ich elementów. Takie podejście zoptymalizuje koszty związane z wyprowadzeniem mocy, co w przypadku niektórych projektów może mieć decydujące znaczenie o możliwości ich realizacji – oceniono w OSR.
Zaproponowano umożliwienie przesunięcia środka okręgu opisanego na obrysie stałego fundamentu morskiej turbiny wiatrowej lub morskiej stacji transformatorowej o nie więcej niż 50 metrów.
Projekt zawiera też przepisy, umożliwiające występowanie z roszczeniami wobec MFW przez rybaków. Odszkodowania mają przysługiwać rybakom łowiącym na akwenie, na którym powstała farma. Inwestor będzie zobowiązany do wypłaty określonego odszkodowania, powiązanego z wielkością obszaru farmy, przychodami z rybołówstwa na tym obszarze, albo z uwzględnieniem kosztów rybaka związanych z koniecznością zmiany miejsca czy sposobu prowadzenia połowów.
Propozycje przewidują również sporządzenie przez ministra klimatu mapy potencjału dla poszczególnych rodzajów OZE, a także dopuszczenie wyznaczania wewnątrz terenów ze zidentyfikowanym potencjałem obszarów przyspieszonego rozwoju poszczególnych OZE, o ile mają one miejscowy plan zagospodarowania, zezwalający na budowę OZE.
Biznes Alert / PAP
EBOiR może zwiększyć inwestycje w Polsce dzięki projektom offshore