Przedświąteczna sytuacja na giełdach zbóż i oleistych

1 rok temu

Na giełdach zbóż i oleistych widać wyraźny trend spadkowy. O ile na początku 51. tygodnia roku ceny nieco drgnęły do góry, to teraz widać kolejne spadki. W którą stronę podąża rynek?

Na giełdach zbóż i oleistych ceny są takie, iż rolnikom nie opłaca się w tej chwili sprzedaż. Natomiast na krajowym rynku widać wyraźny, przedświąteczny zastój wynikający zarówno ze słabej podaży, jak i niskiego popytu na ziarno.

Co się dzieje na giełdach zbóż i oleistych w Europie?

Aktualna sytuacja na giełdach pszenicy w porównaniu z miesiącami wstecz

fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel

W ostatnich dniach pszenica na Matif ponownie potaniała. W środę cena wynosiła 222,50 euro za tonę. Nieznacznie podrożały za to rzepak i kukurydza. Ich cena w kontrakcie na marzec 2024 to odpowiednio 198,25 euro/t oraz 427,00 euro/t.

Ceny kukurydzy grudzień 2023 na giełdach

fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel

W przypadku pszenicy to zasługa silnego, w stosunku do dolara, euro oraz niskich cen rosyjskiej pszenicy. Ostatni przetarg GASC na dostawy pszenicy w lutym 2024 r. zaowocował zakupem 480 tys. t rosyjskiej pszenicy. Wszystkie wybrane oferty wyceniono na 287,40 USD/t CIF, co stanowi równowartość 265 USD/t FOB przy 270-dniowym opóźnionym rozliczeniu. Widać zatem, iż rosyjskie ceny są przez cały czas konkurencyjne, pomimo gwałtownego spadku różnicy cen w ciągu ostatnich kilku tygodni. Ceny dla kontraktów terminowych ponownie spadły do poziomów zbliżonych do zeszłotygodniowych minimów. W przypadku nowych zbiorów sytuacja jest identyczna, z niewielkim spadkiem w stosunku do poprzedniego dnia, pomimo obaw o potencjał produkcyjny w przyszłym roku, szczególnie we Francji.

Handel zbożem i rzepakiem w Europie

Ceny, kontrakty na giełdzie MATIF rzepak w grudniu

fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel

Wolumeny eksportowane z Europy do państw trzecich od początku kampanii przez cały czas spadają, co potwierdzają najnowsze dane Komisji Europejskiej. Eksport pszenicy spadł o około 16% w porównaniu do ubiegłego roku, a wielkość eksportu spadła poniżej 14 mln ton. W przypadku jęczmienia sytuacja się poprawia, a eksport wyniósł 3,08 mln ton, co oznacza wzrost o około 6%.

Jeśli chodzi o import, ilość importowanej kukurydzy przez cały czas gwałtownie spada w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy import z Ukrainy był ogromny. Import kukurydzy wynosi w tej chwili 7,89 mln ton, w porównaniu ze skumulowanym wolumenem 13,8 mln ton o tej porze w ubiegłym roku.

W przypadku nasion oleistych, import rzepaku wyniósł 2,56 mln t. Jest to spadek o prawie 27%, przy gwałtownym spadku importu z Ukrainy, Australii i Kanady.

Sytuacja na amerykańskim rynku zbóż i rzepaku

Ceny pszenicy bardzo nieznacznie wzrosły poprzedniego dnia, utrzymując się powyżej strefy wsparcia na poziomie 228,90 dolara za tonę. Z kolei ceny kukurydzy spadły drugi dzień z rzędu do 186,06 dolara za tonę. Kontrakt futures na marzec 2024 r. powrócił do handlu na nowych minimach, zamykając się poniżej listopadowych minimów. Funduszom towarzyszyła dalsza sprzedaż pozycji. Jednocześnie rozmowy między Rosją a Chinami w sprawie protokołu sanitarnego dla kukurydzy i innych produktów zaowocowały podpisaniem aneksu. Rozszerzy on liczbę regionów produkcyjnych, które mogące eksportować do Chin.

Tymczasem cena rzepaku na Winnipeg spadła do 642 dolarów kanadyjskich za tonę.

Źródło: e-WGT; Agritel; Kaack-terminhandel

Idź do oryginalnego materiału