Przesądy sylwestrowe. Czy znasz je wszystkie?

9 miesięcy temu

Przesądy sylwestrowe w Polsce stanowią fascynującą mieszankę tradycyjnych i całkiem nowych wierzeń oraz zabobonów. Mają one wpływ na to, jak świętujemy sylwestra. Oto długa lista przesądów z różnych stron naszego kraju.

Warto dodać na początku, iż przesądy i wierzenia zmieniają się w czasie. Różnią się także w zależności od regionu, w jakim świętuje się nadejście Nowego Roku. To sprawia, iż mamy w Polsce niezwykle różnorodny i bogaty zestaw przesądów sylwestrowych.

Jaki sylwester, taki cały rok

Często słyszymy, iż jaki sylwester, taki cały rok. To powiedzenie doskonale pokazuje, iż wierzymy, iż sposób spędzenia tej ostatniej nocy w roku ma wpływ na kolejne 12 miesięcy. W Polsce popularne jest przekonanie, iż aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku, należy zakończyć stary rok bez długów i w porządku, co ma zapobiec finansowym problemom.

Przesądy sylwestrowe mówią więc, iż należy nie tylko spłacić długi, ale także uregulować inne zaległe płatności. Na przykład za telefon, Internet czy platformę streamingową. Należy również oddać pożyczone rzeczy. Ale także poprosić o oddanie kogoś, kto coś od nas pożyczył.

Wreszcie, istnieją przesądy dotyczące bogactwa i pomyślności. Należy mieć przy sobie gotówkę lub łuskę karpia z wigilijnej kolacji, aby przyciągnąć fortunę. Z kolei spalenie złych wspomnień zapisanych na czerwonej kartce ma je ostatecznie usunąć z życia, a nakręcanie zegarków w Sylwestra ma zapewnić nieustającą pomyślność.

Istnieją również przesądy, które mówią, iż przed zakończeniem roku należy pogodzić się z tymi, z którymi pozostajemy w konflikcie.

Przesądy sylwestrowe. Co jeszcze?

Niektórzy z pewnością słyszeli o tym, iż należy pozbyć się przedmiotów, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń w domu. Ale uwaga, sprzątanie w Sylwestra jest zabronione!

To kolejny przesąd. Tradycją jest unikanie sprzątania w Sylwestra, co ma na celu niewypędzenie szczęścia z domu. Podobnie wierzy się, iż białego prania nie należy robić od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli, aby nie przeszkadzać duchom.

Jedzenie i picie też mają znaczenie

Podczas toastu o północy, należy obserwować bąbelki w szampanie. Niektórzy wierzą, iż ich rozmiar i sposób poruszania się mogą przepowiadać zmiany w nadchodzącym roku, w tym w życiu miłosnym.

Przesądy sylwestrowe dotyczące jedzenia również odgrywają dużą rolę. Podawanie potraw na okrągłych talerzach symbolizuje cykl życia i przynosi dobre wydarzenia w Nowym Roku. Pełna lodówka w Sylwestra ma zapewniać dostatek, a unikanie potraw z drobiu ma zapobiegać ulatnianiu się miłości i szczęścia.

Te przesądy i zwyczaje tworzą unikalną sylwetkę polskiego Sylwestra.

Idź do oryginalnego materiału