Pszenica jesienią 2023. Warunki glebowe najgorsze od 5 lat

11 miesięcy temu

W części rejonów Polski siewy pszenicy ozimej realizowane są lub już się zakończyły. Tymczasem w innych jeszcze nie zaczęto. Sprawdźmy, na jaką glebę trafi ziarno i jakie warunki do wzrostu będzie miała pszenica jesienią 2023.

Wszystko wskazuje na to, iż pszenica jesienią 2023 będzie miała komfortowe warunki do kiełkowania i wzrostu.

Optymalne terminy siewu pszenicy ozimej

Klimatyczny Bilans Wodny 2019 r. od 1 sierpnia do 30 września

fot. zrzut ekranu/IUNG

Ustalenie optymalnych terminów siewu pszenicy dla Polski miało na celu ograniczenie strat związanych z zimowaniem tej rośliny. W oparciu na wynikach wieloletnich doświadczeń i badań ustalono, co następuje.

W kolejności, od najwcześniejszych optymalne terminy siewu pszenicy dla regionów:

  • wschodnich i północno-wschodnich — 15–20 września;
  • południowo-wschodnich — 20–30 września;
  • centralnych — 20–30 września;
  • nadmorskich, północnych i północno-zachodnich — 20 września–5 października
  • zachodnich — 25 września–5 października
  • południowo-zachodnich — 25 września–15 października.

Pszenica jesienią wysiewana w opóźnionych terminach

Sytuacja wilgotnościowa gleb Polski od sierpnia do września 2020 r.

fot. zrzut ekranu/IUNG

Trzeba podkreślić, iż w kilku ostatnich sezonach spora liczba rolników opóźniała siewy pszenicy. Mianowicie przesuwała je na ostatnie tygodnie października, a choćby na listopad. Przyczyny takich decyzji należy upatrywać w niekorzystnych warunkach siewu, najczęściej wynikających z deficytu wody w glebie. Jednak terminy te rolnicy uzależniają również od zbiorów kukurydzy czy buraków, jako przedplonu dla pszenicy ozimej. Udział zasiewów późno jesiennych waha się od kilku do choćby 50%.

Wilgotność gleby we wrześniu 2021 r.

fot. zrzut ekranu/IUNG

Nie należy się adekwatnie dziwić takim rozwiązaniom w sytuacji, gdy długo panująca jesienna łagodna aura wpływa na nieprzerwany wzrost roślin. Wówczas wymagana jest od rolników modyfikacja agrotechniki. Między innymi więcej zabiegów ochronnych, nie tylko zwalczających szkodniki. Konieczna jest bowiem intensywniejsza regulacja wzrostu. Poza tym gdy jeszcze kilka lat temu fungicydy jesienią nie były konieczne, w tej chwili coraz częściej zauważamy, iż pszenica jesienią jest silnie porażana przez liczne patogeny ciepłolubne.

KBW sierpień–wrzesień 2022 r.

fot. zrzut ekranu/IUNG

Przy decyzji o opóźnieniu siewu pszenicy ozimej przestrzegajmy jednak kilku zasad. Mianowicie norma wysiewu powinna być większa niż przy siewach w optymalnym terminie. Jednak nie należy przekroczyć 450 ziaren/m2. Dodatkowo głębokość siewu ustalmy na 2–3 cm. Weźmy też pod uwagę odmianę rekomendowaną dla danego regionu pod względem szybkości jesiennego wzrostu oraz zimotrwałości. Pszenica bardzo dobrze zimuje już w fazie 1–2 liści, czyli BBCH 11–12.

Najlepsze odmiany pszenicy ozimej 2023 — TOP 10

Warunki wilgotnościowe gleby, na jakie trafia pszenica jesienią 2023

W obecnym sezonie pszenica jesienią napotka na najgorsze warunki wilgotnościowe gleby w ostatniej pięciolatce. Na załączonych mapach obrazujących analogiczny okres sezonu uprawowego w latach 2019–2023 widać to najwyraźniej. Wschodni i centralny pasy Polski cierpią na brak wody w glebie. Wiele wskazuje na to, iż w tych rejonach pszenica jesienią napotka na deficyt wody. jeżeli sytuacja się nie poprawi i nie nadciągną długotrwałe deszcze, przygotowanie roślin na tych terenach do zimowania będzie kiepskie.

Analizując prognozę pogody do 23 października, optymistycznych dla najbardziej suchej na dzisiaj części Polski niestety nie ma. Mianowicie co prawda zapowiadane są opady, niestety nieciągłe i nieobfite. Największy opad ma wynieść 5,5 mm.

Temperatura powietrza natomiast choćby nocami będzie dość wysoka, jak na tę porę roku. Przymrozki poranne spodziewane są 17–20 października.

Źródła: IUNG, ventusky.com

Idź do oryginalnego materiału