Ptasia grypa atakuje. Kolejne ognisko — drugie na Lubelszczyźnie

11 miesięcy temu

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzonym czwartym w tym roku ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w Polsce. Ptasia grypa atakuje znów na Lubelszczyźnie. Tym razem w gospodarstwie hodującym kaczki. Wszystkie, czyli ponad 11 tysięcy, trzeba będzie utylizować.

Ptasia grypa atakuje. Czwarte w tym roku ognisko grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 stwierdzono w miejscowości Nowy Uścimów w powiecie lubartowskim.

Ptaki padają od poniedziałku

Jak podają lokalne media, kaczki zaczęły padać w poniedziałek, w środę GLW poinformował, iż jest to kolejne ognisko ptasiej grypy. W gospodarstwie, które zostało dotknięte tą chorobą, hoduje się dokładnie 11 949 kaczek. Czyli wszystkie będą musiały być „zutylizowane”.

Jak informuje lokalny portal, wdrożono procedury mające zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Na drogach do gospodarstwa wyłożono maty dezynfekcyjne. Ponadto w pobliżu ograniczono ruch tranzytowy. Do tego określono obszary zapowietrzone i zagrożone. Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, i Orzechów Kolonia — wszystkie w gminie Uścimów.

Jest to o tyle ważne, iż poprzednie, trzecie w 2024 r. ognisko grypy ptaków, również znajdowało się w gminie Uścimów. Ściśle mówiąc, 9 stycznia Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż chorobę stwierdzono w Starym Uścimowie. Choroba wystąpiła w gospodarstwie hodującym 18 tysięcy indyków rzeźnych.

Czwarte ognisko ptasiej grypy 2024

Jak informuje GIS, od początku roku stwierdzono łącznie cztery ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego. Pierwsze 3 stycznia na fermie kaczek reprodukcyjnych w miejscowości Wisznia Mała w województwie dolnośląskim. Drugie 5 stycznia na fermie indyków rzeźnych w miejscowości Redło w województwie zachodniopomorskim. Dwa kolejne już wymienione na Lubelszczyźnie. GIS poinformował również o trzech ogniskach w tym roku u ptaków dzikich.

W 2023 r. łącznie stwierdzono 68 ognisk grypy ptaków, w dotkniętych nią fermach hodowano ponad milion sztuk drobiu.

Ptasia grypa atakuje… pomimo szczepień

Tymczasem zagraniczne branżowe media informują o wykryciu ogniska ptasiej grypy na fermie z kaczkami w regionie Vendee we Francji. Tamten przypadek jest o tyle interesujący, iż dotyczy ptaków… zaszczepionych. We wrześniu poprzedniego roku Francja jako pierwsza wprowadziła obowiązek szczepień dla kaczek. Tym samym rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię szczepień tych ptaków przeciwko ptasiej grypie. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i zminimalizować ryzyko masowych ubojów na farmach drobiu.

Francja zdecydowała się na taki krok pomimo ryzyka negatywnych reakcji ze strony importerów francuskiego drobiu. Wiadomo było również, iż szczepienia stuprocentowej ochrony nie dadzą. Dlatego jak można przeczytać, „obecny przypadek przełamania odporności po szczepieniu na dwóch fermach we Francji nie jest zaskoczeniem dla świata nauki”.

Źródło: GIW, ceny rolnicze, lublin112, Agrarheute

Idź do oryginalnego materiału