Rejestracja nawozów CE – co rolnik powinien wiedzieć?

1 rok temu

Jakość i bezpieczeństwo stosowania to jedne z kluczowych parametrów środków wykorzystywanych do produkcji rolnej. Nawozy są niezwykle istotnym elementem w palecie tychże środków. Odpowiadają zarówno za osiągane plony jak i za stan środowiska. Dlatego regulacje wspólnotowe nałożyły na producentów nowy obowiązek, którym jest rejestracja nawozów CE.

Wysoka jakość nawozów dolistnych to kryterium, które oczywiście było istotne zarówno dla rolników jak i producentów już wcześniej. Jednak ustalone reguły badań zdecydowanie porządkują tę kwestię. Znak CE na opakowaniu daje użytkownikom nawozów czytelny sygnał, iż produkt spełnia wszelkie normy określone w prawie.

Od kiedy obowiązuje rejestracja nawozów CE?

Rejestracja nawozów CE uregulowana jest przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. Regulacja ta zaczęła obowiązywać 16 lipca 2022 r. Warto zauważyć, iż w świetle tych przepisów za produkt nawozowy uznawane są wszystkie substancje, mieszaniny lub mikroorganizmy mające dostarczyć roślinom składników pokarmowych, lub poprawić efektywności ich wykorzystania.

Oznakowanie CE – jakie wymogi stawia przed producentami nawozów?

Rejestracja nawozów CE dotyczy bardzo wielu produktów stosowanych w rolnictwie. Są to stałe i płynne nawozy:

  • organiczne,
  • organiczno-mineralne,
  • nieorganiczne makroskładnikowe,
  • nieorganiczne mikroskładnikowe.

Ponadto oznakowanie CE musi pojawić się także na biostymulatorach, polepszaczach gleby, produktach wapnujących, podłożach do upraw, inhibitorach i nawozowych produktach mieszanych.

Aby producent mógł umieścić znak CE na produkcie nawozowym, musi on zostać przebadany. Ocenie laboratoryjnej podlega skład nawozu, obecność mikroorganizmów chorobotwórczych i zanieczyszczeń oraz metali ciężkich. Wyniki analiz są podstawą do wystawienia deklaracji zgodności, przygotowania dokumentacji technicznej.

Znak CE na nawozach – co to oznacza dla rolnika?

Nadrzędnym celem Parlamentu Europejskiego było usystematyzowanie rynku nawozów, biostymulatorów i nawozowych produktów mikrobiologicznych. Szczególnie te dwie ostatnie grupy do tej pory nie miały jasnych przepisów, co dla rolników oznaczało, iż sprzedawane na rynku produktu nie zawsze były sprawdzone, a ich deklarowany skład, delikatnie mówiąc, różnił się od rzeczywistości.

Dodatkowo rozporządzenie ma przynajmniej częściowo uniezależnić gospodarkę unijną od kopalin, takich jak fosforyty, sól potasowa, czy gaz i umożliwić szersze wprowadzenie na rynek nawozów organicznych, a także dać szansę mniejszym producentom, ograniczając wpływ dużych koncernów nawozowych. Dla rolników przełoży się to na większą dostępność produktów i niższe ceny. Sytuacja nawozowa w 2022 pokazała, jak istotny jest to rozporządzenie.”

Oznaczenie CE jest dla rolnika potwierdzeniem, iż produkt nawozowy został zbadany i spełnia wymogi UE w zakresie bezpieczeństwa, jakości i ochrony środowiska. Stosując nawozy ze znakiem CE, możemy być pewni ich składu, więc i odpowiedniej skuteczności dokarmiania roślin. Ponadto nie musimy obawiać się, iż wraz z nawozem wprowadzimy do środowiska groźne zanieczyszczenia.

Nawozy dolistne FoliQ otrzymały znak CE jako jedne z pierwszych w Polsce. Gama produktów FoliQ obejmuje nawozy makro i mikroelementowe o bardzo szerokim zakresie stosowania.

Na co zwracać uwagę kupując i stosując nawozy dolistne?

Poza tym, iż nawóz powinien posiadać znak CE, wybierając nawozy dolistne, warto tak jak dotychczas zwracać uwagę na jego skład i formę makro i mikroelementów. Jest to bowiem warunek odpowiedniego dobrania produktu do potrzeb konkretnego gatunku roślin na danym etapie rozwoju.

Kluczowe kryteria, jakie powinniśmy stosować, kupując nawozy dolistne to koncentracja składników odżywczych oraz ich przyswajalność. Z pewnością warto traktować te dwa parametry jako nierozłączny tandem, gdyż czynniki te wzajemnie warunkują swoją wartość.

Określenie potrzeb nawozowych roślin czy zdiagnozowanie ewentualnych niedoborów jest zadaniem skomplikowanym, dlatego warto sięgnąć po wiedzę i doświadczenie wykwalifikowanych specjalistów.

Idź do oryginalnego materiału