Rolnictwo węglowe ekoschemat w ocenie rolników

1 rok temu

Ekoschematy, nowe narzędzia Wspólnej Polityki Rolnej, zainteresowały, jak się wydaje całkiem sporo rolników w Polsce. Największą popularnością u nas cieszy się Rolnictwo węglowe ekoschemat, na którego wdrożenie zdecydowało się blisko 120 tys. rolników.

Ekoschemat Rolnictwo węglowe jest najpopularniejszą na dzisiaj praktyką wdrożoną przez polskich rolników. Sprawdźmy, w jaki sposób argumentują zainteresowanie.

Ekoschematy w rolnictwie

Ekoschematy to rodzaj interwencji w formie płatności bezpośrednich. W ich ramach za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt rolnik może otrzymać dodatkowe płatności. Ekoschematy, choć obowiązkowe dla państw członkowskich, są dobrowolne dla rolników, co daje im pełną swobodę wyboru — czy chcą je wdrażać, czy nie. A jeżeli tak, to które.

Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25% kwoty płatności bezpośrednich na rok. Ściśle mówiąc, jest to ok. 884 mln euro rocznie w latach 2023–2026. Dzięki elastyczności w ich kształtowaniu państwa członkowskie mogą dostosować je do specyfiki swojego sektora rolnego.

Rolnictwo węglowe ekoschemat często wybierany przez polskich rolników

Spośród sześciu dostępnych w naszym kraju ekoschematów największą popularnością cieszy się rolnictwo węglowe. Jak podaje Euractiv.pl, spośród 141 615 złożonych do 3 maja wniosków o wdrażanie ekoschematów, aż 117 745 dotyczy właśnie rolnictwa węglowego. Na kolejny, którym polscy rolnicy byli zainteresowani, czyli Dobrostan zwierząt, wpłynęło niecałe 18 tys. wniosków.

A którą z praktyk rolnicy wybierają w ramach rolnictwa węglowego?

Rolnictwo węglowe ekoschemat składa się z ośmiu różnych praktyk. Najpopularniejszymi wśród polskich rolników są:

  • wymieszanie słomy z glebą — złożono na to 75 894 wnioski,
  • zasiew międzyplonu ozimego bądź wsiewek śródplonowych — 37 370 wniosków,
  • wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji — 24 210 wniosków.

Rolnik, z którym rozmawiał Euractiv, zdecydował się na międzyplon ozimy.

Międzyplony i wsiewki śródplonowe umożliwiają wzbogacenie żyzności gleby dzięki metody, która nie jest szkodliwa dla środowiska. W konsekwencji pozwalają na ograniczenie stosowania nawozów — tłumaczy portalowi rolnik.

Ekoschemat rolnictwo węglowe — co to w ogóle daje?

Rolnictwo węglowe pozwala ograniczyć zwrotne uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery. Wzbogaca się jednocześnie glebę w składniki odżywcze — tłumaczy rozmówca portalu Euractiv.

Praktyki składające się na rolnictwo węglowe poprawiają zasobność gleby w wodę i materię organiczną. Tym samym pozwalają na ograniczenie stosowania nawozów.

Rolnicy uczestniczący w ekoschematach otrzymują dotacje w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz zyski z kredytów węglowych zależnych od wyników pomiarów zatrzymanego w glebie dwutlenku węgla.

Rolnictwo węglowe nie wszystkim się podoba

Jak uczciwie zauważa Euractiv, rolnictwo węglowe ma również przeciwników, i to wśród brukselskich urzędników. Część z nich wątpi w długoterminową skuteczność przechwytywania dwutlenku węgla. Inni wskazują na ryzyko przeniesienia priorytetów z produkcji żywności na sekwestrację CO2.

Rolnictwo musi służyć całemu społeczeństwu. Nie możemy poświęcić go dla tego wielkiego, szczytnego celu, jakim jest przechwytywanie dwutlenku węgla — zauważa Loïg Chesnais-Girard, sprawozdawca Europejskiego Komitetu Regionów.

Źródło: euractiv.pl, ARiMR

Idź do oryginalnego materiału