Rosną ceny zbóż. Rolnicy trzymają ziarno. Ceny zbóż 07.04.2025

5 dni temu

Mało ziarna na rynku krajowym. Trwające prace polowe sprawiają, iż sprzedaż ziarna przez rolników pozostaje ograniczona. Mało ofert sprzedaży ziarna i notowany wzrost zapotrzebowania dodatnio wpływają na ceny ziarna na krajowym rynku.

Izba Zbożowa Paszowa (IZP) wskazuje, iż rynkowa podaż ziarna w kraju pozostaje uszczuplona. Ciągle mało ziarna do sprzedaży oferują rolnicy, jak i firmy handlowe, które nie dysponują już znacznymi zapasami ziarna. Ciągle duże zapasy są natomiast w posiadaniu dużych gospodarstw rolnych. W związku z trwającymi pracami polowymi, sprzedaż ziarna przez rolników pozostaje ograniczona.

Po stronie popytowej pojawia się więcej zapytań o surowiec i notuje się większe zapotrzebowanie na zboża ze strony przetwórców, w tym przede wszystkim ze strony części wytwórni pasz. Niektóre wytwórnie pasz i młyny nie są bowiem pokryte w surowiec, a mając na względzie zbliżające się święta wielkanocne i długi majowy weekend (kiedy to obroty zbożem będą niewielkie) podmioty przetwórcze chcą zawczasu uzupełnić zapasy, informuje IZP.

Pomimo występujących ognisk chorób drobiu, najbliższe tygodnie powinny przynieść wzrost zapotrzebowania na pasze i tym samym na zboża w związku z większym chowem przydomowym, przewiduje IZP.

Mało ofert sprzedaży ziarna i notowany wzrost zapotrzebowania stanowią wsparcie cen ziarna na rynku krajowym. Ceny zbóż kształtują się powyżej oczekiwań eksporterów, co ogranicza ich zakup.

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża z dostawą w kwietniu/maju br. Kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 4 kwietnia br.):

  • pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250)–900-940PLN/t,
  • pszenica paszowa–870-910PLN/t,
  • jęczmień paszowy–830-870PLN/t,
  • pszenżyto–810-840PLN/t,
  • żyto konsumpcyjne–720-780PLN/t,
  • żyto paszowe–700-740PLN/t,
  • owies paszowy–720-780PLN/t,
  • kukurydza–870-910PLN/t,
  • rzepak(bez dopłat)–2400-2450PLN/t
  • Eksport spowolniony

Utrzymujący się wysoki kurs złotego do głównych walut, ograniczona podaż ziarna na rynku krajowym i związany z tym spadek opłacalności eksportu to czynniki, które w dalszym ciągu przekładają się na powolne tempo eksportu zbóż z kraju.

Ceny płacone za ziarno przez krajowych przetwórców kształtują się powyżej parytetu portowego, stąd zakupy ziarna przez eksporterów z dostawą do portów są trudne. Wiele wskazuje na to, iż powolny eksport zbóż z kraju zanotujemy także w kwietniu br., w którym eksport zbóż drogą morską będzie praktycznie ograniczony do konieczności realizacji wcześniej zawartych kontraktów.

Idź do oryginalnego materiału