Rosyjska pszenica dominuje na świecie i trzęsie rynkiem

1 rok temu

Rosyjska pszenica dominuje na międzynarodowych przetargach i wywiera presję na ceny zboża w Europie. To nie tylko skutek wysokich, tegorocznych zbiorów, ale także prognoz dużych zbiorów na przyszły rok.

Rosyjska pszenica opanowała międzynarodowe przetargi, pomimo obaw o zakłócenia logistyczne przez Morze Czarne w zimie. Mimo iż w ciągu ostatnich dni jej ceny wzrosły w związku ze wzrostem popytu, to przez cały czas wywiera wpływ na światowe giełdy.

Rosyjska pszenica a notowania cen na światowych giełdach

Notowania europejskiej pszenicy na giełdzie na zakończenie sesji z 20 grudnia spadły do 222,74 euro/t w porównaniu do ceny z poprzedniego dnia wynoszącej 223 euro/t. Spadek notowań spowodowały gwałtowny wzrost kursu euro oraz duże oferty sprzedaży rosyjskiej pszenicy na przetargu w Egipcie. Według szacunków Departamentu Rolnictwa USA w tym sezonie Rosja wyeksportuje rekordowe 50 mln ton pszenicy i odpowiadać będzie za 1/4 światowego eksportu tego zboża. W ubiegłym sezonie 2022/23 było to 47,5 mln ton. Według szacunków w samym grudniu 2023 r. Rosja wyeksportuje 4,0 mln ton pszenicy, w porównaniu z 4,1 mln ton rok temu.

Ile rosyjskiej pszenicy kupił Egipt w ostatnim przetargu?

Egipt zakupił 480 tys. ton pszenicy z Rosji na przetargu 19 grudnia br. Były też oferty pszenicy francuskiej i rumuńskiej, ale to rosyjska pszenica była najtańsza. Egipski GASC zakupił z Rosji 8 partii pszenicy po 60 tys. ton każda. Dostawę zaplanowano na luty 2024 r. Średnia cena transakcyjna to 287,09 USD/t.

Wcześniej, bo 8 grudnia 2023 r. GASC kupił w przetargu 420 tys. ton rosyjskiej pszenicy po średniej cenie w przetargu wynoszącej 286,70 USD/t C&F. Z kolei 5 grudnia Egipt zakupił w przetargu 120 tys. ton pszenicy z Rosji po średniej cenie 275,17 USD/t.

Rosyjska pszenica — perspektywy na przyszły sezon

Oczekuje się, iż tegoroczne zbiory zbóż w Rosji osiągną 146 milionów ton netto. Z kolei siew zbóż ozimych przeprowadzono na powierzchni 18,6 mln hektarów, w porównaniu z 17,7 mln hektarów w ubiegłym roku.

Źródło: latifundist; e-WGT

Idź do oryginalnego materiału