Rozbieżne ceny zbóż na MATIF i w USA. Po ile pszenica 2023?

1 rok temu

Ceny zbóż na MATIF wykazują tendencję przeciwną do tego, co obserwujemy na giełdzie w Chicago. Z czego to wynika? Jakie są aktualne ceny pszenicy i ceny kukurydzy na giełdach światowych?

Ceny zbóż na MATIF ponownie osiągają listopadowe minima, czego nie można powiedzieć o rynku amerykańskim. Tym sprzecznym tendencjom sprzyjają kursy walut oraz odmienna sytuacja popytowa po obu stronach Atlantyku. Sprawdźmy, jak w tej chwili kształtują się ceny pszenicy na giełdzie paryskiej.

Ceny zbóż na MATIF pod silną presją

Umocnienie euro w stosunku do dolara spowodowało, iż ceny pszenicy na MATIF spadły, zaś w USA poszły w górę. Zatem kontrakty na pszenicę (marzec 2024 r.) na paryskiej giełdzie zamknęły ubiegły tydzień ceną 222,76 EUR/t (-7,50 EUR t/t). Tym samym powróciła ona do najniższych poziomów z końca listopada.

Ceny pszenicy na MATIF osiągnęły 15 grudnia 2023 r. minimum z 28 listopada. To skutek osłabienia kursu dolara do euro

fot. zrzut ekranu / KAACK

Podobny trend obserwujemy w przypadku kukurydzy. Albowiem kontrakty na dostawę qq w marcu 2024 r. osiągnęły w piątek, 15 grudnia, 197,75 EUR/t (-1,0 EUR/t od ostatniej sesji).

Jakie ceny zbóż na rynku amerykańskim?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na giełdzie w Chicago. Tam bowiem tydzień zakończył się na plusie dla amerykańskiej pszenicy. Tym samym na koniec tygodnia cena pszenicy SRW (marzec 2024) osiągnęła poziom 6,29 USD/buszel (+0,13 USD od poprzedniej sesji). Osłabienie dolara amerykańskiego to nie jedyna przyczyna wzrostów notowań na giełdzie w Chicago. Ceny wspierane są bowiem przez wzmożony popyt, czego przejawem były zakupy ze strony spekulacyjnych inwestorów. Poprzedziła je sprzedaż dużej ilości pszenicy do Chin.

W tendencji wzrostowej jest również amerykańska kukurydza. Ceny kontraktów z dostawą w marcu 2024 r. wyniosły w piątek 4,83 USD/buszel (+0,04 USD/t).

Mocne euro i słaby eksport. Czy ceny europejskiej pszenicy wzrosną?

W związku z tym, iż euro zyskało na wartości, produkty UE straciły na rynkach eksportowych. Po prostu unijne produkty stały się mniej konkurencyjne, przez co ceny zbóż na MATIF ponownie spadły. Presja jest tym większa, iż eksport z UE wciąż odnotowuje spadki. Mianowicie w przypadku pszenicy do 10 grudnia był on o 14% niższy niż w analogicznym okresie 2022 r. Unijne zboża wciąż „przegrywają” z dostawami zbóż z regionu Morza Czarnego. Niestety, eksperci szacują, iż jeżeli kurs euro utrzyma się na dotychczasowym poziomie, ceny zbóż odnotują kolejne spadki. w tej chwili więc istnieje obawa, iż w wyniku słabnącego eksportu z UE-27 wzrosną zapasy w okresie 2023/2024.

Źródło: Agritel, e-WGT, AHDB, KAACK

Idź do oryginalnego materiału