Autor: FWG
Wolność gospodarcza w praktyce, cyfryzacja dla wolności, zielony liberalizm czy pop liberalizm, to tylko niektóre z tematów, których dotyczy tegoroczny konkurs grantowy Fundacji Wolności Gospodarczej. Do 4 grudnia 2023 roku, można zgłaszać projekty realizowane w 2024 roku. Jednocześnie zespół fundacji na bieżąco analizuje najciekawsze inicjatywy wspierające liberalizm, praworządność, edukację ekonomiczną i obywatelską, a także proces przystąpienia Polski do strefy euro, w poszukiwaniu tych, które warto wzmocnić.
– To już trzecia edycja konkursu grantowego Fundacji Wolności Gospodarczej. W zeszłym roku zgłosiło się ponad 80 podmiotów, realizujących projekty, które wpisywały się w misję i wartości fundacji. W tym roku skupiamy się na pięciu obszarach tematycznych i to właśnie projekty ich dotyczące będą miały największe szanse uzyskać nasze wsparcie – mówi Marek Tatała, CEO Fundacji Wolności Gospodarczej.
Priorytety Fundacji Wolności Gospodarczej na 2024 rok są następujące:
- Wolność gospodarcza w praktyce – wprowadzanie wolnościowych zmian w przepisach prawa w nowej rzeczywistości politycznej.
- Cyfryzacja dla wolności – wykorzystanie technologii cyfrowych i AI w promocji i wzmacnianiu wolności gospodarczej i praworządności.
- Zielony liberalizm – połączenie wolności gospodarczej, liberalnych wartości i działań na rzecz lepszej ochrony środowiska naturalnego.
- Pop liberalizm – wykorzystanie elementów (pop) kultury do promocji i wzmacniania wolności i liberalnych wartości.
- Działania wpisujące się w tematykę flagowych projektów FWG – KursNaEuro.pl i TerazPraca.org.pl.
– Poza wyznaczonymi priorytetami na 2024 rok, jesteśmy otwarci na propozycje ciekawych inicjatyw w innych obszarach, które będą wpisywać się w misję i cele fundacji, a więc promocję wolności gospodarczej, myśli liberalnej lub propagujące praworządność, czy nowoczesną edukację – zaznacza Tatała.
Wnioski można składać do 4 grudnia, a ich ocena potrwa do końca 2023 roku. W razie dodatkowych pytań, przedstawiciele Fundacji Wolności Gospodarczej mogą kontaktować się z wybranymi podmiotami. Do 15 stycznia 2024 roku, poinformujemy o wynikach oceny wniosków.
Nasze granty trafiły w tym roku do kilkudziesięciu organizacji pozarządowych. Przykładowe projekty, które wsparła w ostatnich miesiącach fundacja to:
- Szkoła Dziennikarska im. Henry’ego Hazlitta, zorganizowana przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości;
- Weekend Kapitalizmu, zorganizowany przez fundację Centrum Kapitalizmu;
- Projekt “Wolność pod Lupą” i raport “Mój jest ten kawałek podłogi” Stowarzyszenia Libertariańskiego;
- Igrzyska Wolności, zorganizowane przez Fundację Liberte;
- Tour de Konstytucja, zorganizowany przez Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych;
- Campus Polska Przyszłości, zorganizowany przez fundację Campus Polska;
- Cykl debat “2023. Gospodarka ma głos”, zorganizowany przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich;
- Ogólnopolski Zjazd Liberalny, zorganizowany przez stowarzyszenie Niskie Składki;
- Szkoła Ekonomiczna, zorganizowana przez Instytut Misesa.
Więcej przykładów organizacji, które otrzymały wsparcie finansowe FWG znaleźć można tutaj.
Jak przypomina wiceprezes FWG, fundacja integruje zwolenników wolnego rynku. – Z sukcesem wspieramy wartościowe projekty organizacji, które się do nas zgłaszają, ale nie tylko. Cieszy nas, iż w Polsce jest tak wiele inicjatyw na rzecz liberalizmu. To znak, iż społeczeństwo obywatelskie ma się dobrze, a jego siła rażenia zmienia na lepsze rzeczywistość, która nas otacza.
Przed wypełnieniem wniosku prosimy o zapoznanie się z zasadami przyznawania grantów Fundacji Wolności Gospodarczej.
Przyjmujemy jedynie wnioski wypełnione za pośrednictwem poniższego formularza. Co ważne, formularz nie zapisuje wpisanych treści. W celu przygotowania odpowiedzi offline rekomendujemy skorzystanie z załączonego dokumentu.
Wniosek 2024 – Fundacja Wolności Gospodarczej (wolnagospodarka.pl)
Dobrze wypełniony formularz umożliwia przedstawicielom fundacji ocenę projektu. Prosimy o wypełnienie wszystkich obowiązkowych pól oraz zachęcamy do wypełniania pól opcjonalnych. Zależy nam na uzyskaniu jak najbardziej szczegółowych informacji o planowanych działaniach i organizacji, która stara się o finansowanie.
Pytania na temat formularza i grantów przyznawanych przez Fundację Wolności Gospodarczej prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]