Skanery i google VR w planowaniu linii rozlewniczej

1 miesiąc temu

Grupa KHS rozbudowuje swoje oprogramowanie do wirtualnego projektowania linii 3D. Nowe funkcje pozwolą klientom otrzymać całościowy obraz inwestycji już w fazie ofertowania. Firma chwali się, iż dzięki nowym technologiom możliwe źródła błędów zostały zredukowane do minimum. Podczas jednego spotkania inwestor może zobaczyć integrację przyszłej linii ze środowiskiem produkcyjnym.

Po wprowadzeniu dwa lata temu do oferty projektowania linii 3D, dostawca systemów z Dortmundu dokonał kluczowej rozbudowy oprogramowania; w ramach usługi KHS dostępna jest teraz nowa generacja mobilnych skanerów laserowych oraz zoptymalizowanych technicznie gogli VR. Dzięki temu umożliwiamy producentom napojów uzyskanie całościowego, szczegółowego doświadczenia 3D w bardzo krótkim czasie, upraszczając w ten sposób planowanie projektu i znacznie poprawiając bezpieczeństwo planowania – mówi Patrick Bürger, szef działu Plant Design w KHS.

Szybkie i precyzyjne badania mobilnym skanerem laserowym

Tak zwane skanowanie laserowe umożliwia dokładne zbadanie i zarejestrowanie wszystkich zakłócających konturów w hali produkcyjnej. W tym celu skaner szczegółowo rejestruje wszystkie możliwe przeszkody. Jeśli klient dysponuje wyłącznie rysunkami 2D, które mają od 20 do 30 lat i często są niekompletne, może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych niespodzianek. W fazie zamówienia lub, w najgorszym przypadku, w ostatniej chwili podczas uruchomienia, mogą nagle pojawić się systemy wentylacyjne, kolumny lub inne przeszkody, które utrudniają dostęp do naszych linii i maszyn – wyjaśnia Bürger. Stosując najnowocześniejsze skanery laserowe 3D, KHS bezpośrednio eliminuje źródło błędów już na wstępnym etapie planowania.

Do niedawna firma KHS w procesie projektowania linii 3D korzystała ze stacjonarnych skanerów laserowych, które były montowane na statywie. Aby zarejestrować dostępną przestrzeń w całej hali, konieczne było przeniesienie skanerów w inne miejsce i ponowne ustawienie po wykonaniu każdego zdjęcia z osobna. Nowa generacja skanerów laserowych znacznie upraszcza i przyspiesza ten proces. Obsługa jest intuicyjna. Po prostu trzymasz skaner w dłoni, jak telefon z funkcją aparatu i wideo. Gdy poruszasz się po hali, skaner wykonuje zdjęcia otoczenia w zakresie 270°. Na miejscu potrzebujemy teraz tylko około 20% czasu, który zwykle poświęcaliśmy na robienie zdjęć i ich obróbkę końcową – stwierdza Bürger. Rezultatem jest wykres rozrzutu, który podaje dokładne dane dla pomieszczenia.

Efektywny przegląd projektu dzięki nowej technologii VR

Co więcej, same gogle VR również przeszły znaczny dalszy rozwój. O ile dotychczas stosowano stosunkowo rozbudowany, zewnętrzny system śledzenia z dwoma lub czterema kalibrowalnymi stojakami, w tej chwili firma współpracuje z systemem śledzenia wbudowanym w gogle. Do wyświetlania danych potrzebujemy jedynie gogli, dwóch joysticków i laptopa. Oznacza to, iż konfiguracja jest znacznie prostsza i dostępna znacznie szybciej – zachęca do współpracy Bürger.

To samo dotyczy konwersji danych zarejestrowanych przez skaner do formatu kompatybilnego z VR. Dzięki ulepszonemu systemowi przetwarzanie danych zajmuje teraz tylko kilka minut. Dzięki temu każdy rodzaj wymodelowanej linii można bardzo gwałtownie wyświetlić na goglach VR – możliwa jest również bezpośrednia integracja z wykresem rozrzutu ze skanu laserowego.

Sprytne połączenie VR i skanowania laserowego

Synergia mobilnych skanerów laserowych i gogli VR ze zintegrowanym śledzeniem jest nowością w branży. Jak dotąd jesteśmy jedną z niewielu firm na rynku, która bezpośrednio łączy skanowanie z planowaniem 3D i od samego początku włącza je do prezentacji dla klientów. Usługa ta została już z powodzeniem wykorzystana przez wielu klientów w niemieckojęzycznych częściach świata. Zamierzamy wdrożyć to do końca roku na całym świecie, aby producenci napojów mogli czerpać korzyści w czasie rzeczywistym również we wszystkich naszych międzynarodowych zakładach – podsumowuje Bürger.

Idź do oryginalnego materiału