Hodowcy trzody chlewnej są zobowiązani sporządzić raz na 6 miesięcy spis stada świń w swoim gospodarstwie. Drugi termin w tym roku mija już za kilka dni. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Czasu na drugi w tym roku spis świń w gospodarstwie zostało niewiele. Albowiem tylko do 31 grudnia hodowcy trzody chlewnej muszą dostarczyć uzupełnione dane dotyczące ich stad. Na co powinni zwrócić szczególną uwagę?
Spis stanu stada świń — do kiedy 2023?
Przypominamy, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami, hodowcy trzody chlewnej muszą sporządzić spis stada świń w gospodarstwie dwukrotnie w ciągu roku. A konkretnie, termin pierwszej ewidencji mija wraz z końcem czerwca, drugiej zaś w grudniu. A zatem na drugie w tym roku spisanie stada świń rolnicy mają czas tylko do 31 grudnia 2023 r.
Jak zrobić spis stada świń?
Spis stada świń w gospodarstwie to jeden z obowiązków posiadaczy zwierząt z gatunku świnie. Sporządza się go dwa razy w roku poprzez podanie liczby:
- świń oznakowanych, w tym indywidualne numery identyfikacyjne loch,
- świń nieoznakowanych do 37. dnia życia.
Gdy hodowca ustali dokładną liczbę stada świń w gospodarstwie, umieszcza ją w księdze rejestracji stada, a następnie przekazuje kierownikowi biura powiatowego ARiMR. Na przekazanie takiego spisu rolnik ma zaledwie siedem dni od dnia jego sporządzenia.
Składanie spisu trzody chlewnej do ARiMR
Od daty sporządzenia spisu hodowca świń ma zatem tylko siedem dni na przekazanie go do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty należy złożyć za pośrednictwem aplikacji IRZplus, wówczas właściciele stad są zwolnieni z obowiązku prowadzenia księgi rejestracji stada w formie papierowej.
Jednakże od tej reguły są pewne wyjątki. Mianowicie niektórzy mogą dostarczyć spis świń w formie papierowej bezpośrednio do biur powiatowych ARiMR. Konkretnie prawo do tego mają hodowcy prowadzący jeden z poniższych typów działalności:
- chów lub hodowla;
- pastwisko;
- siedziba stada, w której dokonywany jest ubój zwierząt w celu produkcji mięsa na własny użytek.
Spisy w formie papierowej należy kierować do biur powiatowych adekwatnych dla adresu wskazanego w ewidencji producentów. Można je dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem przesyłki pocztowej. Takie formularze są dostępne na stronie Agencji. Z zakładki „Dokumenty dotyczące Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt” należy pobrać adekwatny formularz, wydrukować go i po wypełnieniu dostarczyć do ARiMR.
Źródło: ARiMR
Czytaj też: Oziminy bardzo cierpią u naszych zachodnich sąsiadów