W najbliższą sobotę 11 listopada będziemy obchodzili Święto Niepodległości 2023. Jak co roku jako obywatele mamy do wyboru mnóstwo sposobów świętowania — w każdym zakątku Polski. Co nas czeka?
Święto Niepodległości 2023 będziemy obchodzili centralnie i lokalnie. Celebrują ten dzień zarówno władze państwowe, jak i lokalne samorządy. Pochody, marsze, msze, biegi i wiele innych aktywności — każdy będzie mógł znaleźć swój sposób na ten dzień. Podajemy niektóre propozycje i zachęcamy — to może być radosny i interesujący dzień.
Dzień wolny od pracy — możliwość odbioru za sobotę
Narodowe Święto Niepodległości jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Ponieważ w tym roku przypada w sobotę, zgodnie z kodeksem pracy pracownicy mogą odebrać wolne za ten dzień w innym terminie. Dotyczy to jednak tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Wolnego za ten dzień nie otrzymają zatrudnieni na umowę zlecenie czy o dzieło, jak również ci, którzy będą na zwolnieniu lekarskim, urlopie bezpłatnym czy zasiłku macierzyńskim.
Warto pamiętać, iż 11 listopada jest również dniem bez handlu, podobnie jak następująca po nim niedziela 12 listopada.
Jak się więc obchodzi Święto Niepodległości w Polsce?
Niepodległa do Hymnu
11 listopada to dzień, w którym przystrajamy nasze domy, biura, urzędy itp. biało-czerwonymi flagami. Nosimy biało-czerwone kotyliony. Śpiewamy patriotyczne pieśni i piosenki na organizowanych w wielu miejscach w Polsce wspólnych śpiewaniach. Bierzemy udział w koncertach i piknikach. Uczestniczymy w biegach i innych sportowych zawodach.
Ciekawą inicjatywą jest akcja „Niepodległa do Hymnu”, która w tym roku będzie mieć swoją szóstą edycję. Polega ona na wspólnym zaśpiewaniu w samo południe Mazurka Dąbrowskiego w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Jak podają organizatorzy, hymn w poprzednich latach śpiewały m.in. morsy podczas kąpieli w jeziorze Dywity. Włączyli się też wędrowcy na szczycie Śnieżki czy sportowcy i kibice na meczach siatkówki w kolejce PlusLigi. W zeszłym roku zabrzmiał on w ponad 1000 zgłoszonych miejscach. Chętni do wzięcia udziału w akcji mogą dzięki formularza na stronie niepodlegla.gov.pl zaznaczyć swoje wydarzenie na mapie.
Centralne uroczystości w stolicy
11 listopada to oczywiście również obchody zorganizowane na większą skalę, przez władze państwowe i samorządowe. W Warszawie będą centralne uroczystości państwowe — o godzinie 12.00 na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wezmą w nich udział prezydent i najważniejsi politycy w państwie. Oprócz tego chętni będą mogli wziąć udział w organizowanym od 30 lat Biegu Niepodległości, który odbywa się na mniejszą skalę również w innych częściach Polski. jeżeli Warszawa i 11 listopada, to oczywiście również największe wydarzenie masowe tego dnia, czyli Marsz Niepodległości, który przejdzie ulicami stolicy już po raz 14.
Jak wykonać kotylion na święto niepodległości?
Jednym z symboli tego dnia, który coraz chętniej nosimy, jest kokarda narodowa, czyli kotylion, czyli rozetka w kolorze bieli i czerwieni. Ma ona wielkość od 4 do 9 cm, powinna mieć biały środek i czerwony otok. Wpina się ją w klapę munduru lub przypina do ubrania po lewej stronie. Można go będzie nabyć przy okazji uroczystości. Można jednak również wykonać samodzielnie — tak jak robi się to w szkołach czy przedszkolach — z papieru, bibuły czy wstążek.
Żeby wykonać np. kotylion z bibuły, należy wyciąć z tektury koło o średnicy ok. 5 cm. Następnie z bibuły wyciąć dwa większe koła — w kolorze czerwonym i białym i uformować je w kształt rozetki, a następnie przykleić do papierowego kółka. Do zrobienia kotyliona ze wstążek potrzebować będziemy 1 m białej wstążki i 1,5 m czerwonej. Wycinamy dwa kółka z papieru — o średnicy 8 i 4 cm. Następnie czerwoną wstążkę przewlekamy na okrętkę przez większe kółko, a białą przez mniejsze, po czym sklejamy je ze sobą.
Święto Niepodległości 2023 — program obchodów
Jak wspomnieliśmy, program obchodów 11 listopada obejmuje mnóstwo wydarzeń na większą i mniejszą skalę, o różnorodnym charakterze. Gdzie i jak można w tym dniu świętować, można dowiedzieć się na lokalnych stronach swoich miejscowości. Tutaj podajemy tylko najważniejsze wydarzenia w kilku największych miastach.
Warszawa
- 10.00 — msza święta w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej
- 11.11 — 33. Bieg Niepodległości, który wystartuje z al. Jana Pawła II.
- 12.00 — centralne obchody państwowe, plac Józefa Piłsudskiego
- 14.00 — Marsz Niepodległości, początek Rondo Dmowskiego.
Kraków
- 10.00 — msza święta w intencji ojczyzny w Katedrze Wawelskiej; po niej pochód na plac Matejki
- 11-15.00 — obchody na placu Matejki z udziałem Wojska Polskiego
- 11.11 — Krakowski Bieg Niepodległości, start Al. Focha, meta Kopiec Józefa Piłsudskiego
- 12.00 — z wieży kościoła Mariackiego odegrany zostanie hymn państwowy
- 17.00 — Krakowska Lekcja Śpiewania na Rynku Głównym z udziałem artystów Teatru Loch Camelot
Poznań
Inaczej nieco niż w innych miastach Polski wygląda 11 listopada w Poznaniu, gdzie mieszkańcy równocześnie z Dniem Niepodległości świętują imieniny patrona miasta — św. Marcina. Ulicami miasta przechodzi nawiązujący do średniowiecznych tradycji korowód rycerzem na koniu na czele. Wypieka się i jada słynne na cały kraj jedyne w swoim rodzaju rogale świętomarcińskie, przyrządza się też gęsinę.
- 9.00 — msza święta za ojczyznę w poznańskiej Farze
- 11.00 — uroczystości na Łęgach Dębińskich
- 11.11 — Bieg Niepodległości RunPoland, start ul. Grunwaldzka
- 13.00 — Korowód z ul. Piekary na plac Adama Mickiewicza
- od 18.00 — koncerty finałowe na placu Adama Mickiewicza
Wrocław
- 10.00 — Radosna Parada Niepodległości, start z pl. Wolności
- 11.00 — WrockWalk 2023, zabawa miejska na trzech trasach: tajemnic, przebojowej i WROwerowej
- 18.00 — koncert utworów patriotycznych w wykonaniu chóru Basilica Cantans, Sala Pamięci i Przyszłości w Centrum Historii Zajezdnia
Lublin
- 10.00 — Msza św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej, potem przemarsz na Plac Litewski
- 11.00 — uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym na Placu Litewskim
Gdańsk
- 10.30 — 21. Parada Niepodległości, start z Podwala Staromiejskiego
- 12.00 — wspólne odśpiewanie hymnu na Długim Targu, potem Rodzinne Zdjęcie, później gra miejska na patriotycznych motywach
Marsz Niepodległości 2023
Jak już wspominaliśmy, co roku największą imprezą masową 11 listopada jest Marsz Niepodległości, organizowany w Warszawie od 14 lat. Uczestnicy Marszu Niepodległości 2023 przejdą z ronda Dmowskiego Al. Jerozolimskimi, a następnie mostem Poniatowskiego, Wałem Miedzeszyńskim, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego. Start o godzinie 14.00, tegoroczne hasło to „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Tegoroczne Święto Niepodległości, jak widać, to dzień, w którym każdy będzie miał możliwość świętowania po swojemu. Cieszmy się tym dniem, bądźmy razem.
Źródła: interia.pl, infor.pl, eska.pl, niepodlegla.gov.pl, lokalne strony internetowe