Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Łopuszno w pełnej krasie zaprezentowały w niedzielę, 25 sierpnia, świętokrzyską ludową obrzędowość i tradycję. Gospodarzami dożynek byli starosta kielecki Tomasz Pleban i burmistrz miasta i gminy Łopuszno Andrzej Cieślicki. W roli starostów dożynek wystąpili rolnicy Kamila Knap i Mirosław Śliwka.
Na wydarzenie licznie przyjechali mieszkańcy powiatu kieleckiego i koła gospodyń wiejskich, które zaprezentowały na stoiskach pyszne tradycyjne potrawy, przetwory i rękodzieło.
Jak mówił Tomasz Pleban, starosta powiatu kieleckiego, dożynki powiatowe to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Zawsze organizujemy je wspólnie z włodarzami gminy, w tym roku z burmistrzem Cieślickim z Łopuszna. To najważniejsze święto rolników i w związku z tym staramy się jak najlepiej kontynuować tę tradycję i pokazywać doniosłą rolę rolnika. Podtrzymujemy nasze tradycje, chcemy pokazywać, iż ta dziedzina gospodarki w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim jest przez cały czas ważna. Tutaj specjalizacja dotyczy chowu zwierząt, gleby nie są zbyt wysokich klas, ale przez cały czas uprawa roli jest kontynuowana z sukcesem.
– Sezon dla rolników z powiatu kieleckiego nie był zły, chociaż plony są niższe niż w latach ubiegłych. Było ciepło, nie dotknęła nas szczególnie susza czy deszcze nawalne i gradobicie. Można powiedzieć, iż to był bardzo dobry rok – mówił Starosta kielecki Tomasz Pleban.
Jak mówił burmistrz miasta i gminy Łopuszno Andrzej Cieślicki, który współgospodarzył na uroczystości, cała organizacja dożynek spoczywała właśnie na gminie Łopuszno. Sprawy techniczne, organizacyjne zajęły ponad miesiąc, ale warto było ponieść wszelki trud dla mieszkańców i prestiżu gminy.
Podczas dożynek prezentowano wieńce dożynkowe, które przywiozły na święto nie tylko gminy powiatu kieleckiego, ale i sołectwa. Tradycyjne wieńce splecione ze zboża, darów łąk, ogrodów i sadów prezentowały się znakomicie. Jurorzy wybrali najpiękniejsze, które będą prezentowane na dożynkach wojewódzkich w Tokarni. Autorami najpiękniejszych, zgodnych z tradycją wieńców były gminy Masłów, Łopuszno i Górno.