Top 10 przyczep rolniczych w październiku 2023

10 miesięcy temu

W październiku tego roku sprzedaż przyczep rolniczych była nieznacznie wyższa niż miesiąc wcześniej. W top 10 przyczep rolniczych dominują polscy producenci. Ile nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w Polsce w październiku 2023 roku?

W październiku 2023 roku zarejestrowano w Polsce 414 nowych przyczep rolniczych, a więc o około 20% więcej niż miesiąc wcześniej. We wrześniu liczba rejestracji sięgnęła bowiem 348 sztuk. W porównaniu z październikiem 2022 roku sytuacja wygląda nieco gorzej. Mianowicie rok temu liczba rejestracji nowych przyczep rolniczych wyniosła 484 sztuki.

Pronar liderem rynku nowych przyczep rolniczych

Podobnie jak miesiąc wcześniej, na rynku nowych przyczep dominują krajowi producenci. W top 10 przyczep rolniczych prym wiodą marki: Pronar, Metal-Fach oraz PPHU Wodziński. W październiku tych trzech wytwórców sprzedało ponad połowę wszystkich nowych przyczep, które zarejestrowano w naszym kraju. Zdecydowanym liderem pozostaje Pronar, który kontroluje 1/3 rynku polskich przyczep rolniczych. Dotyczy to zarówno października, jak i 10 pierwszych miesięcy tego roku.

W październiku odnotowaliśmy lekkie odbicie na rynku nowych przyczep rolniczych. W porównaniu z wrześniem sprzedaż wzrosła o 66 sztuk, a więc prawie o 20%. Porównując 10 miesięcy tego i ubiegłego roku sytuacja wygląda jednak mniej optymistycznie, gdyż sumaryczna sprzedaż w roku 2023 jest o prawie 23% niższa niż w roku 2022. Z analizy danych wynika, iż w nowe przyczepy inwestują przede wszystkim duże gospodarstwa, gdyż przyczepy o ładowności od 10 do 17 ton stanowią połowę sprzedaży nowych przyczep rolniczych w Polsce – powiedział nam Tomasz Rybak, dyrektor AgriTrac Polska.

Top 10 przyczep rolniczych. Zmiany w rankingu

W październiku najpopularniejszą marką wśród przyczep rolniczych w Polsce przez cały czas pozostaje podlaski Pronar. W październiku 2023 roku zarejestrowało się u nas 90 przyczep tej marki. Natomiast na pozycji wicelidera uplasował się Metal-Fach z 60 rejestracjami. Trzecie miejsce należy do PPHU Wodzińskiego, który miesiąc wcześniej zajmował piątą pozycję z liczbą 21 rejestracji. W październiku zarejestrowały się natomiast 33 przyczepy rolnicze tego producenta.

Top 10 marek najpopularniejszych przyczep rolniczych

Według danych AgriTrac w październiku 2023 r. najwięcej przyczep rolniczych sprzedały marki:

  • Pronar – 90 przyczep;
  • Metal-Fach – 60 przyczep;
  • PPHU Wodziński – 33 przyczepy;
  • Metaltech – 31 przyczep;
  • Wielton – 21 przyczep;
  • Meprozet – 20 przyczep;
  • Techmont – 20 przyczep;
  • Zasław – 17 przyczep;
  • Pomont – 15 przyczep;
  • Joskin – 14 przyczep.

Gdzie sprzedaje się najwięcej przyczep rolniczych?

W pierwszej trójce najpopularniejszych lekkich przyczep pojawił się Mar-Pol. Fot. Mar-Pol

fot. Mar-Pol

W październiku najwięcej rejestracji nowych przyczep rolniczych odnotowano w województwie mazowieckim. W tym regionie przybyły 73 nowe przyczepy rolnicze. Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie, gdzie zarejestrowano 51 nowych przyczep rolniczych. Lubelskie zaś zajęło najniższe miejsce na podium. Liczba nowych rejestracji przyczep sięgnęła tu bowiem poziom 39 sztuk.

Ponadto najmniej przyczep rolniczych zarejestrowano tradycyjnie w województwie lubuskim. Na drogi wyjechało tam zaledwie 5 nowych przyczep. Na przedostatnim miejscu w rankingu znalazło się województwo zachodniopomorskie z liczbą 13 rejestracji. Przed nim zaś opolskie, gdzie liczba rejestracji wyniosła 14 sztuk.

Najpopularniejsze przyczepy rolnicze dużej ładowności

W październiku, podobnie jak we wrześniu, najpopularniejsze były nowe przyczepy rolnicze o ładowności od 10 000 do 12 999 kg. W całym kraju zarejestrowano ich 109 sztuk, co stanowi 28,4% ogólnej sprzedaży przyczep rolniczych. Segment zdominował Pronar z liczbą 28 rejestracji, przed Metal-Fachem (18 przyczep) oraz marką Joskin (14 przyczep). Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazły się przyczepy o ładowności 13–17 ton. Ogółem zarejestrowano ich 87 sztuk. W tym przypadku kolejność wygląda następująco: Metaltech (21 przyczep), Pronar (16 sztuk) i Wielton (11 przyczep). Natomiast na trzecim miejscu przyczepy o ładowności 3000–3999 kg, gdzie liczba rejestracji wyniosła 38 sztuk. Miejsca na podium zajmują kolejno: PPHU Wodziński, Techmont, Mar-Pol. Liczba rejestracji wynosi odpowiednio: 14, 9 i 4 przyczepy.

Idź do oryginalnego materiału