W sandomierskim mega infekcja, w grójeckim spokojniej. Konieczne zabiegi interwencyjne

2 dni temu

Tradycyjnie zacznijmy od omówienia przebiegu pogody, ponieważ po nocy z czwartku na piątek jest on dość zróżnicowany i odpowiada na pytania o skali infekcji i konieczności ochrony.

Zagłębie grójeckie

  • Dobowe opady wyniosły od 5 do 10 litrów na każdy metr (w trójkącie Tarczyn – Biała Rawska – Białobrzegi. Nieco mniej, bo do 5 litrów na metr spadło trójkącie Warka – Magnuszew – Sobienie-Jeziory.
  • Temperatura od rozpoczęcia opadu spadła z 15°C poniżej 10°C o poranku i dalej powoli spadała.
  • Stacje meteo notowały zwilżenie liści od północy do piątkowego południa lub nieco dłużej, a więc około 12 – 13 godzin.
  • Zostały więc spełnione warunki do wystąpienia infekcji na słabym poziomie. Wyliczenia modelu RIMpro dla miejscowości Skowronki wykazują właśnie takie zagrożenie.

Zagłębie sandomierskie

  • Opad od od 5 do 16 litrów wody na każdy metr kwadratowy.
  • Długie zwilżenie liści, trwające od 19:00/20:00 wieczorem…
  • Nieco cieplejsza noc. Temperatura od rozpoczęcia opadu spadła z 16°C do 11°C stopni w południe. Dzięki temu grzyb mógł rozwinąć się znacznie szybciej niż w zagłębiu grójeckim.
  • W związku z tym, jeszcze przed południem możemy mówić o wystąpieniu infekcji na co najmniej średnim poziomie. Mając na uwadze trwające jeszcze opady, wyliczenia modelu dla Kleczanowa wykazują ekstremalnie silną infekcję poza skalą.

Konieczne zabiegi interwencyjne

Zagłębie grójeckie. jeżeli nie wykonaliśmy zabiegu w środę lub w czwartek dziś powinniśmy działać. Po ustąpieniu opadów, gdy liście będą zupełnie suche konieczny będzie zabieg interwencyjny produktami zawierającymi związki z grupy anilinopirymidyn. Będzie to np. Chorus 50 WG (cyprodynil – dzianie interwencyjne do 48 godzin po infekcji) lub np. Mythos 300 SC SC (pirymetanil – działanie interwencyjne do 72 godzin po infekcji).

Kolejną możliwością jest difenokonazol. Jednak warunki do wykonania skutecznego zabiegu, czyli temperatura powyżej 12 stopni mogą dziś panować stosunkowo krótko i tylko w piątek po południu (25.04.2025). Jutro najprawdopodobniej będzie już za zimno na ten zabieg.

Jeśli przed opadami wykonaliśmy zabieg preparatami z grupy SDHI to dziś możemy być spokojni.

Zagłębie sandomierskie. W tym wypadku sytuacja jest groźniejsza. Najlepszym rozwiązaniem byłoby postawienie na difenokonazol (np. Score/Difo/Porter 250 EC). Jednak po ustaniu opadów w piątek, a także w sobotę temperatura najprawdopodobniej nie przekroczy 12 stopni, więc zabieg nie będzie skuteczny. Dlatego po ustąpieniu opadów również tu najlepszą opcją będzie postawienie na anilinopirymidyny, czyli cyprodynil i pirymetanil (Chorus 50 WG / Mythos 300 SC).

Natomiast gdy tylko temperatura przekroczy 12 stopni warto i tak wykonać zabieg produktami z difenokonazolem, który wykazuje działanie interwencyjne do 120 godzin po wystąpieniu infekcji.

opracowanie: Marcin Piesiewicz

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Idź do oryginalnego materiału