Gratka dla fanów fotografii na Fabrycznej 13 w Krakowie! W duchu marki Mercure i programu „Discover Local” Mercure Kraków Fabryczna City cały czas przybliża Gościom historię miejsca, w którym się znajduje.
– Zapraszamy do współpracy z nami lokalnych artystów i instytucje kulturalne, dzięki którym możemy zbliżać naszych gości do lokalnych wartości – mówi Joanna Chwastek-Pluta, dyrektor generalny hotelu. – Tym razem do współpracy zaprosiliśmy krakowską reżyserkę i fotografkę Reginę Zawadzką – Bigaj. Jej wystawa „Niepokorne: kobiece alter ego” to projekt artystyczny, który wiąże ze sobą elementy fotografii, teatru i kina. W sumie do obejrzenia na Fabrycznej 13 zupełnie za darmo jest ponad 80 prac artystki.
Kim jest Regina Zawadzka-Bigaj? Z wykształcenia dziennikarka i fotografka. Od ponad 20. lat związana z krakowskim oddziałem telewizji TVN. W swojej karierze zrealizowała liczne seriale dla TVN i TVN7, a reżyseria wciąż pozostaje istotną częścią jej zawodowego życia. Uwielbia inscenizację i pracę z aktorami, a swoje wieloletnie doświadczenie z planu filmowego przenosi na grunt fotografii. Dla niej kadr filmowy to nic innego jak zatrzymana w czasie fotografia, dlatego te dwie pasje – reżyseria i fotografia – są dla niej ze sobą nierozerwalnie związane, wzajemnie się inspirują i uzupełniają. Choć większość czasu spędza na planach serialowych, fotografia towarzyszy jej na każdym kroku. W ostatnich latach coraz bardziej stara się dzielić czas równo między te dwie artystyczne pasje, łącząc świat ruchomego obrazu z magią uchwyconej w kadrze chwili.
Wernisaż i otwarcie wystawy „Niepokorne: kobiece alter ego” autorstwa Reginy Zawadzkiej-Bigaj odbył się 14 kwietnia 2025 roku w hotelu Mercure Kraków Fabryczna City oraz Restauracji Destilo. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło liczne grono miłośników sztuki, przedstawicieli świata kultury i mediów oraz gości i kontrahentów hotelu. Wieczór upłynął w niezwykłej atmosferze – pełnej emocji, inspirujących rozmów i artystycznych uniesień. Wystawa, która od samego początku wzbudziła ogromne zainteresowanie, stała się nie tylko artystycznym, ale i społecznym wydarzeniem, podkreślającym siłę kobiecej ekspresji i różnorodności.
– Jako autorka sesji, chciałam połączyć moje doświadczenie reżyserskie z pasją do fotografii. Postanowiłam zaprosić do współpracy krakowskie aktorki: Agnieszkę Kościelniak, Julię Latosińska, Katarzynę Galicę, Joannę Liszowską, Karolinę Kazoń by wspólnie eksplorować temat wielopostaciowych alter ego niepokornych kobiet. Fotografia to szczególne medium – wymaga od aktora zupełnie innego spojrzenia na tworzenie postaci. W przeciwieństwie do filmu czy teatru, gdzie emocje i charakter buduje się stopniowo, w kadrze fotografii wszystko musi zostać uchwycone w jednej, kluczowej chwili. To jak zatrzymanie filmowej klatki, w której aktor musi zawrzeć całą historię, emocje i osobowość swojej postaci. To wyzwanie, które postawiłam przed krakowskimi aktorkami, i z którym mistrzowsko sobie poradziły. Każda z nich wniosła do projektu swoją wrażliwość i artystyczną intuicję, co sprawiło, iż zdjęcia stały się małymi spektaklami, pełnymi emocji i symboliki. Każde zdjęcie to dla mnie starannie zaaranżowana scena, w której aktorki wcielają się w różne role, opowiadając unikalne, pełne emocji, historie. Dopełnieniem każdego kadru jest też odpowiedni makijaż, fryzura, strój i scenografia, a wszystko to przygotowane przez wspaniałe, niezależne i niepokorne kobiety filmu, telewizji i teatru. Bo jak inaczej pokazać kobiece alter ego, jeżeli nie z pomocą innych kobiet, które wiedzą, iż czasem, trzeba być damą z lampką wina w ręce, czasem księżniczką na ziarnku grochu, a innym razem wojowniczką z suszarką w dłoni? Chciałam, aby projekt miał w sobie zarówno powagę, jak i nutę zabawy. Inscenizacje często tworzyłyśmy z przymrużeniem oka, pokazując złożoność kobiecego. Liczę na to, iż wystawa przeniesie widzów w świat wielopostaciowego kobiecego alter ego, dając im możliwość indywidualnej interpretacji – tak podczas wernisażu Regina Zawadzka-Bigaj opowiedziała o swojej wystawie.
Sesja, jaka odbyła się na Fabrycznej 13 głównie we wnętrzach hotelu Mercure i restauracji Destilo to nie tylko fotografie, ale także opowieści o kobietach, ich sile, niezależności i złożoności. Celem wystawy jest by widzowie dostrzegli w tych obrazach zarówno reżyserską wizję autorki, jak i niezwykły talent aktorek, które nadały tym historiom życie, zatrzymane w jednej magicznej klatce. Mamy nadzieję, iż każda z Pań wyjdzie z wystawy z pytaniem „które z moich alter ego jest dziś u steru?”.








Autorka zdjęć: Regina Zawadzka-Bigaj, FOTOVERSUM Photography Studio
Aktorki biorące udział w sesji: Agnieszka Kościelniak, Julia Latosińska, Katarzyna Galica, Joanna Liszowska, Karolina Kazoń Stylizacje: Jolanta Łagowska-Braun
Współpraca: Jaśmina Stuglik
Make up i fryzury: Maria Florczyk-Sulikowska
Scenografia: Magdalena Skórzewska
Źródło: Mercure Kraków Fabryczna City