Szacowanie strat suszowych 2023 i składanie wniosków o pomoc miało zakończyć się w połowie października. Jednakże nabór wniosków wydłużono.
Szacowanie strat suszowych powstałych w 2023 przez komisje nie jest podstawą do uzyskania ewentualnej pomocy. Dopiero złożenie wniosku o oszacowanie skutków suszy w aplikacji suszowej daje takie podstawy. Pierwotnie można było złożyć go do 15 października 2023. Ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej wydłużyło ten termin do 30 października. Tym samym ministerstwo chce ułatwić złożenie wniosków tym wszystkim rolnikom, którzy mają problemy z przygotowaniem protokołów. Dzięki temu będą oni mogli uzyskać wsparcie.
Szacowanie strat suszowych 2023. Jak złożyć wniosek w aplikacji?
Do złożenia wniosku w aplikacji suszowej koniecznie trzeba mieć założony profil zaufany. Ponadto należy przygotować:
- Numer identyfikacyjny – nadaje się go w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
- Skan polisy ubezpieczenia obejmujący co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym. Z tego wyłącza się wieloletnie użytki zielone: pastwiska i łąki. Ubezpieczenie musi obejmować ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu. Ryzyka te rozumiane są w myśl przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych. Tylko ubezpieczenie upraw pozwala rolnikowi skorzystać z formy pomocy w pełnych wysokościach.
- Dokumentację fotograficzną szkód spowodowanych wystąpieniem suszy. Ma ona potwierdzić ich zakres. Jednakże jest ona opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez niej.
Należy pamiętać, iż po wysłaniu wniosku nie ma już możliwości wprowadzenia zmian. Nie można także dodać kolejnych szkód, jeżeli wystąpią w tym roku. Jak wspomniano wyżej, wnioski o pomoc można składać do 30 października 2023.
Gdy szacowanie strat suszowych 2023 jest rozbieżne
Jaka będzie pomoc suszowa, jeżeli aplikacja i komisja suszowa inaczej określą straty? Według rozporządzenia dotyczącego szacowania strat różnica w oszacowanych stratach nie większa niż 30% uprawnia rolnika do otrzymania wyższej pomocy. o ile jednak różnica ta będzie większa niż 30%, wówczas rolnik dostanie niższą z oszacowanych wartości, ale powiększoną o 30%.
Jakie będą stawki i maksymalna wysokość pomocy suszowej?
W świetle przepisów szacowanie strat suszowych 2023, a konkretnie wysokość pomocy nie może przekroczyć:
- 80% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej;
- 90% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej – dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.
Stawki pomocy określi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednakże na dzisiaj nie są one jeszcze znane. Resort rolnictwa szacuje, iż na pomoc suszową z budżetu państwa potrzeba będzie w 2024 roku kwoty wynoszącej 1,497 mld zł. Wtedy też prawdopodobnie nastąpi wypłata pomocy suszowej.
Źródło: WIR