Większe limity pomocy de minimis w rolnictwie

1 rok temu

Limity pomocy de minimis zostaną zwiększone do 300 tysięcy euro na jednego przedsiębiorcę — zapowiada KE. Samorządy w Polsce muszą przygotować się na te zmiany, które mają wejść w życie od nowego roku. Wpłynie to bowiem na programy pomocowe, obowiązujące w gminach.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów gminy mają trzy różne opcje postępowania w związku z planowanymi zmianami, kiedy limity pomocy de minimis wzrosną. UOKiK przedstawił te opcje, biorąc pod uwagę termin obowiązywania obecnych rozporządzeń, a także propozycje nowych regulacji. Prezentujemy skrót tego wyjaśnienia.

Limity pomocy de minimis — co się zmieni?

Nowe rozporządzenie KE, które zastąpić ma to obowiązujące do końca roku, przewiduje przede wszystkim:

  • zwiększenie limitu pomocy de minimis z 200 tys. do 300 tys. euro w okresie 3 lat dla jednego przedsiębiorcy;
  • usunięcie odrębnego limitu pomocy dla przedsiębiorstw zajmujących się drogowym transportem towarów (obecny limit to 100 tys. euro);
  • wprowadzenie centralnego rejestru zawierającego informacje o pomocy de minimis przyznanej przez organy w danym kraju członkowskim.

Główne kwestie poruszone przez UOKiK dotyczą programów pomocy (przyjętych jako uchwały) w gminach, które obejmują:

  • zwolnienia z podatku od nieruchomości,
  • różnicowanie stawek podatku od nieruchomości,
  • ulgi w spłacie należności cywilnoprawnych,
  • dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach,
  • dotacje na ochronę środowiska i gospodarkę wodną,
  • dotacje na prace budowlane związane z rewitalizacją.

Nowe rozporządzenie — jak mają postąpić gminy?

Obecne rozporządzenie KE, określające limity pomocy de minimis obowiązujące do końca roku zakłada, iż wszelkie środki takiej pomocy, spełniające warunki w nim określone, można wdrażać w sposób prawomocny przez kolejne 6 miesięcy. Zgodnie z wyjaśnieniami UOKiK, gminy mogą przyjąć trzy różne warianty postępowania. Są one zależne od terminów obowiązywania uchwał oraz przyszłych zmian w przepisach. Oto te możliwości:

  1. Uchwała obowiązuje do 31 grudnia 2023 r.
    Jeśli uchwała wygasa, przedłużenie okresu obowiązywania o dodatkowe 6 miesięcy zgodnie z obecnymi rozporządzeniami KE nie będzie możliwe. Gminy mogą jednak dostosować uchwałę do nowych przepisów po ich opublikowaniu.
  2. Uchwała obowiązuje do 30 czerwca 2024 r.
    W tym przypadku pomoc może być udzielana do końca czerwca 2024 r. Jednak możliwe jest jej wcześniejsze dostosowanie do nowych przepisów.
  3. Uchwała nie zawiera daty końcowej
    Również w tym przypadku pomoc może być udzielana tylko do 30 czerwca 2024 r. Także w tym przypadku możliwe jest dostosowanie tej uchwały do nowego rozporządzenia KE po jego publikacji.

Niezależnie od przyjętego wariantu, ważne jest, aby przedsiębiorcy korzystający z pomocy de minimis byli świadomi, iż warunki z dnia nabycia pomocy będą obowiązywać przez cały okres jej korzystania. To oznacza, iż jeżeli przedsiębiorca nabędzie prawo do pomocy do 31 grudnia 2023 r. na podstawie „starego” rozporządzenia KE, warunki tego rozporządzenia będą obowiązywać przez cały okres korzystania z pomocy, niezależnie od przyszłych zmian.

Zmienione limity pomocy de minimis — a co z rolnictwem?

UOKiK w swoim wyjaśnieniu przypomina jednocześnie, iż kwestie związane z rozporządzeniami KE w zakresie pomocy de minimis w rolnictwie oraz rybołówstwie pozostają w gestii ministerstwa rolnictwa.

Warto dodać, iż ministerstwo rolnictwa 19 października poinformowało, iż krajowy limit skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie został wykorzystany w 100 procentach.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, MRiRW

Idź do oryginalnego materiału