Wkrótce rusza nabór na ochronę wód przed azotanami?

11 miesięcy temu

Nabór na ochronę wód przed azotanami pozwoli uzyskać środki na inwestycje w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt. niedługo będzie można składać wnioski o dofinansowanie. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać pieniądze?

Nabór na ochronę wód realizowany jest w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” PROW 2014–2020. Pomoc przyznaje się na inwestycje, które zapewnią dostosowanie gospodarstw do wymagań związanych z warunkami przechowywania nawozów naturalnych oraz kiszonek.

Do kogo skierowano pomoc na ochronę wód przed azotanami?

Wsparcie mogą uzyskać producenci rolni prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Jednakże dużym ograniczeniem jest wielkość gospodarstwa. Do programu wsparcia nie kwalifikują się właściciele ferm drobiu z liczbą stanowisk przekraczającą 40 tysięcy. Podobnie będzie w przypadku chlewni mających ponad 2 tysiącami stanowisk dla świń o wadze powyżej 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Limit pomocy i wsparcie dla młodych rolników

W całym okresie realizacji PROW 2014–2020 limit pomocy na jednego rolnika i jedno gospodarstwo wynosi 150 tysięcy złotych. Wsparcie to pokrywa 50 procent kosztów kwalifikowanych. Jednakże młodzi rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 60 procent.

Na co można przeznaczyć otrzymane dopłaty?

Uzyskane w ramach wsparcia środki można wykorzystać m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych oraz płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych. Ponadto młodzi rolnicy mogą uzyskać dopłatę na zakup zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. W ramach programu można też sfinansować zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji płynnych nawozów naturalnych.

Terminy i miejsce składania wniosków

Nabór wniosków na ochronę wód przed azotanami będzie trwał od 25 października do 24 listopada 2023 r.

Wszelkie związane z tym dokumenty będzie można złożyć w oddziałach regionalnych oraz biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa adekwatnych dla miejsca realizacji inwestycji. Można to zrobić osobiście lub poprzez upoważnioną osobę. Ponadto jest możliwość dostarczenia dokumentów jako przesyłki rejestrowanej za pośrednictwem Poczty Polskiej lub poprzez skrzynkę podawczą na platformie ePUAP.

Beneficjent może złożyć tylko jeden wniosek na dane gospodarstwo. W razie złożenia więcej niż jednego wniosku dotyczącego danego gospodarstwa ARiMR rozpatrzy pierwszy z nich. Operacje objęte pozostałymi wnioskami nie dostaną wsparcia.

Źródło: ARiMR, KRIR

Idź do oryginalnego materiału