Ministerstwo rolnictwa przypomina rolnikom, w jaki sposób zgodnie z przepisami poprawnie złożyć wniosek o oszacowanie szkód suszowych. Przypominamy, ostateczny termin ich złożenia upływa 30 października. Jednak KRIR prosi o wydłużenie tego terminu. Jak zatem składać i do kiedy?
Wniosek o szacowanie szkód w wyniku suszy składać można jedynie za pośrednictwem publicznej aplikacji, nie ma możliwości złożenia go w formie papierowej.
Konieczny Profil Zaufany
Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć dzięki publicznej aplikacji każdy rolnik, który ma aktualny Profil Zaufany. Do tego złożył wniosek o przyznanie płatności zgodnie z przepisami o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w danym roku. Należy pamiętać, iż możliwość składania wniosków o oszacowanie szkód nie jest dostępna w formie papierowej.
Składanie wniosku jedynie dzięki aplikacji
Za pomocą tej aplikacji producent rolny określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym. Aplikacja jest kompatybilna z danymi dotyczącymi upraw i zwierząt zgłoszonych do ARiMR. Zgłaszając szkodę suszową, rolnik wybiera uprawę spośród tych zgłoszonych do ARiMR we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich. jeżeli wprowadzi uprawy, które nie były zgłoszone do dopłat lub które zgodnie z monitoringiem suszy prowadzonym przez IUNG nie zostały objęte suszą, aplikacja je odrzuci. Aplikacja nie przyjmie także wyższego poziomu strat w danej uprawie niż ten określony przez IUNG.
Wniosek o oszacowanie szkód suszowych można uzupełniać kilkakrotnie
Do tej aplikacji można wchodzić kilkakrotnie, uzupełniając kolejne zgłoszenia. Producent rolny ma możliwość uzupełniania szkód w poszczególnych uprawach. Może to czynić aż do potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Wniosek można przesłać tylko raz, bez możliwości edycji po jego wysłaniu oraz dołączania załączników w postaci polisy itp.
Czy można zgłaszać straty na ugorach?
Ministerstwo informuje, iż straty suszowe rejestruje się tylko w plonie głównym. Nie szacuje się strat na ugorach. Dotyczy to również ugorów w programach rolnośrodowiskowych. Uprawę tę traktuje się jako nieprodukcyjną i nie szacuje się tam suszy.
A co w wypadku hodowli zwierząt?
Wniosek o oszacowanie szkód musi zawierać informacje dotyczące liczby zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym. W przypadku gatunków objętych przepisami ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt liczba ta musi być zgodna z komputerową bazą danych prowadzoną na podstawie przepisów tej ustawy. Uzupełniając wniosek, należy wybrać gatunek zwierząt z listy i wpisać ich liczbę. W aplikacji nie ma możliwości wpisania jeleni, danieli czy koni.
Ministerstwo informuje również, iż przepisy nie przewidują możliwości złożenia wniosku w aplikacji o oszacowanie strat przez następców prawnych.
W razie problemów z podpisaniem wniosku Profilem Zaufanym można skontaktować się bezpośrednio z administratorem
([email protected]). Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania wniosków o szacowanie strat spowodowanych przez suszę są dostępne w instrukcji. Tę można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa, w zakładce „Co robimy”.
Czy czas na składanie wniosków suszowych będzie wydłużony?
Czas przeznaczony na składanie wniosków suszowych upływa, zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami 30 października br. Jednakże KRIR poprosiła resort rolnictwa o jego przedłużenie do końca listopada. Argumentuje to problemami związanymi z wygenerowaniem przez aplikację protokołu z oszacowania szkód suszowych. Tymczasem bez niego ubieganie się o pomoc suszową było niemożliwe.
Jaka będzie decyzja? Czy ministerstwo wydłuży termin na składanie wniosków suszowych? Trzymamy rękę na pulsie i niezwłocznie o niej poinformujemy.
Źródło: MRiRW, samorzad.gov.pl