Wnioski o nową płatność można składać jeszcze tylko przez pewien czas. Zostały wprowadzone zaskakujące zmiany.
Nie zwlekaj. Sprawdź do kiedy możesz złożyć wnioski o nową płatność, czyli o przyznanie dopłat w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.
Wdrożone zmiany w ekoschemacie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski postarał się o wprowadzenie nowych regulacji unijnych i krajowych, upraszczających elementy Zielonego Ładu. Konkretnie to tych, które wpływały na decyzje produkcyjne rolników lub wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej. Dodatkowo, do akcji przyczynił się również premier Polski Donald Tusk.
Nie ma obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych
Po pierwsze od 2024 r. nie ma obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Na dodatek, rolnicy będą dostawać dodatkową płatność. To dzięki nowo wprowadzonemu ekoschematowi „Grunty wyłączone z produkcji”.
Polega to na umożliwieniu rolnikom dobrowolnego wyłączenia z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności.
Jednakże są pewne warunki. Mianowicie, na gruntach wyłączonych z produkcji obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin. Nie pomijając zakazu wypasu i koszenia. Po drugie, płatność przysługuje do powierzchni ugorowanej, nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Kwota 126,52 EUR/ha, czyli około 563 zł/ha to szacowana stawka płatności.
Wnioski o nową płatność przez cały czas można składać. Jednakże pamiętaj, iż czas jest ograniczony.
Możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem
Wybór należy do rolników. Od 2024 roku mogą dywersyfikować uprawy albo przestrzegać zmianowania.
- Jeśli chodzi o dywersyfikację upraw w danym roku, warto wiedzieć, że:
Wystarczy mieć dwie uprawy. Jednakże największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. To pod warunkiem, iż gospodarstwo ma powierzchnię od 10 do 30 ha gruntów ornych.
Natomiast w gospodarstwie o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać trzy uprawy. Tak samo: największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. A na dodatek, dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc.
- A co gdy rolnik wybierze zmianowanie?
W gospodarstwach o powierzchni więcej niż 10 ha gruntów ornych, na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych, należy prowadzić inną uprawę w plonie głównym niż uprawa prowadzona w poprzednim roku.
Nowy termin utrzymania okrywy glebowej
Zacznijmy od tego, iż okrywa glebowa to:
- okrywa roślinna,
- ściernisko,
- resztki pożniwne
- i mulcz.
Nowy termin utrzymania okrywy glebowej będzie liczony od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października danego roku. Przy czym możliwa jest przerwa na wykonanie zabiegów agrotechnicznych z uwagi, na wysiew roślin ozimych lub międzyplonów, trwająca nie dłużej niż 4 tygodnie.
Kogo nie obowiązują normy środowiskowe?
Jednocześnie informujemy, iż gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych (tzw. warunkowości).
Termin składania wniosków o nową płatność
Przypominamy, składanie wniosków o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu, ściśle mówiąc uzupełnienie wniosku już złożonego wcześniej upływa 2 września 2024 r.
Źródła: www.gov.pl