W niedzielę, 15 października odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Poza tym mogliśmy wyrazić swoje zdanie wobec czterech zagadnień uwzględnionych w pytaniach referendalnych. Kogo poparła wieś? Sprawdzamy wyniki sondażowe oraz wstępne z 35,59% obwodów głosowania.
Według Exit Poll na wsi zdecydowanym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. To przepaść w porównaniu z tym, jakie wyniki uzyskały pozostałe partie czy koalicje.
Sprawdził się przedwyborczy sondaż Martin&Jacob Group
W ostatnim tygodniu przedwyborczym, czyli 41. tygodniu roku 2023 opublikowany przez Martin&Jacob Group sondaż uwzględniający preferencje wyborcze rolników wskazywał na druzgocącą przewagę na wsi poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Kolejne miejsce zajęła koalicja Trzecia Droga. Najniższe miejsce na podium przypadało Koalicji Obywatelskiej. Tuż za podium znalazła się Konfederacja. Natomiast niezdecydowanych było prawie dwa razy więcej niż tych, którzy swój głos zamierzali oddać na Lewicę.
Sondaże a wstępne wyniki wyborów
Po zamknięciu większości komisji wyborczych 15 października o 21:00 ogłoszono wstępne sondaże opracowywane na podstawie ankiet przeprowadzanych przez cały dzień wśród tych, którzy już swój głos oddali.
Okazało się, iż pod względem frekwencji został pobity rekord. W wyborach wzięło udział prawie 73% uprawnionych do głosowania. To najwyższy wynik frekwencyjny od 1989 r. Jak zatem wyglądały wstępne wyniki sondaży i kto może liczyć na mandaty w Sejmie?
- Na komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość głosowało 36,8 proc.
- Koalicję Obywatelską poparło 31,6 proc.
- Trzecia Droga miała cieszyć się poparciem 13 proc.
- Na Lewicę głos oddało 8,6 proc.
- Do Sejmu wchodzi jeszcze Konfederacja z 6,2 proc. poparciem.
Natomiast progu wyborczego nie przekroczyli Bezpartyjni Samorządowcy. Na nich głosowało zaledwie 2,4 proc.
Wybory parlamentarne — dane PKW z 16.10, godz. 11:00
W poniedziałek o 11:00 Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w wyborach do Sejmu, które spłynęły z 35,59% obwodów głosowania.
- Na komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość głosowało 39,68% (co stanowiło 2 405 178 głosów);
- Koalicyjny komitet wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni uzyskał 1617 082 głosy, co stanowi na razie 26,68%;
- Koalicyjny komitet wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się poparciem 14,16% (858 358 głosów);
- Komitet wyborczy Nowa Lewica uzyskała 489 278 głosów (8,07%);
- Na komitet wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość głos oddało 447 469 uprawnionych (7,38%).
Pozostałe komitety nie przekroczyły wymaganych progów:
- KW Bezpartyjni Samorządowcy (1,88%);
- KW Polska jest Jedna (1,69%);
- KWW Mniejszość Niemiecka (0,30%);
- KWW Ruch Dobrobytu i Pokoju (0,12%);
- KW Normalny Kraj (0,02%);
- KW Antypartia (0,01%);
- KW Ruch Naprawy Polski (0,00%).
Na kogo głosowali rolnicy?
Wbrew wcześniejszym przekazom medialnym, jakoby rolnicy mieli się frontalnie odwrócić od Pis-u, okazało się, iż ta partia była bezkonkurencyjna na wsi. Wyniki sondaży wyborczych ogłoszone w niedzielę o 23:45 wskazały:
- 67,4% wybierających rolników poparło właśnie KW PiS;
- 10,6% oddało głos na KKW Trzecia Droga;
- 9,7% poparło KKW Koalicja Obywatelska;
- 5,0% na takie poparcie może liczyć na wsi KW Konfederacja;
- 3,0% to wynik KW Nowa Lewica uzyskany wśród elektoratu wiejskiego;
- 2,6% uzyskał KW Bezpartyjni Samorządowcy.
Z powyższych danych wynika, iż PiS od kolejnego KW dzieli tak naprawdę przepaść. Wchodzący w skład Trzeciej Drogi PSL adekwatnie ma już niewielkie poparcie na wsi. Przedwyborczy objazd po wsiach na południowym wschodzie Polski wskazywał, iż wybory parlamentarne rozstrzygną się na wsi na korzyść właśnie PiS. Ale w Centralnej Polsce sytuacja wcale nie wyglądała inaczej. Wskazywały na to liczne banery właśnie kandydatów PiS rozmieszczone w dużej liczbie na prywatnych posesjach, podczas gdy garstka plakatów PSL widniała na rzadkich tablicach ogólnoużytkowych. Gdzieniegdzie tylko mignął znak KO.
Referendum 2023
Wybory parlamentarne w tym roku odbywały się jednocześnie z referendum. Aby było ono wiążące dla partii rządzących w kolejnych latach, musiało w nim wziąć udział 50% uprawnionych do głosowania. Tymczasem wszystko wskazuje, iż nie osiągnięto tego wyniku. Prawdopodobnie, jak przedstawiają sondaże, tylko 40% uprawnionych zdecydowało o pobraniu kart referendalnych. A przez to bezpośrednio wypowiedziało się na cztery tematy.
„Cud” 15 października
Z powyższych danych sondażowych wynika, iż żaden z KW nie jest w stanie rządzić samodzielnie. Konieczna będzie więc koalicja rządowa. Czy zwycięskiej partii uda się ją stworzyć rząd? Czas pokaże. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu dwóch tygodni od powierzenia przez Prezydenta sformowania rządu.
Jedno jest natomiast pewne. Jeszcze o 20:59 w niedzielę Polska nie była krajem demokratycznym. Podczas gdy o 21:01 — już całkowicie demokratycznym. Analogicznie przed 21:00 w niedzielę wybory były sfałszowane. Po 21:00 o niczym takim mowy być nie mogło. Wszystkie komitety wyborcze na razie nie podważają sondażowych i wstępnych wyników. Czy tak pozostanie?
Źródło: TVP, PKW