„Wpadka” to chyba najbardziej dyplomatyczne słowo, jakiego można użyć w tym wypadku. Polskie służby wykryły w egipskich truskawkach pozostałości pestycydu, którego w Unii nie używamy od ponad roku.
Przed kilkoma dniami pisaliśmy o popularności świeżych truskawek w okresie świątecznym. Wówczas mówiliśmy także o hurtowych i detalicznych cenach. Te drugie przekraczały nierzadko poziom 50,00 zł/kg. Pod koniec roku na półkach sklepowych najdziemy przede wszystkim świeże truskawki z Egiptu, choć można również kupić hiszpańskie owoce z uprawy szklarniowej.
Na stronach Komisji Europejskiej, a dokładnie w systemie RASFF, znaleźliśmy informację o wykryciu w świeżych egipskich truskawkach oksamylu, czyli pestycydu wycofanego z użycia na terenie Unii Europejskiej. Jego zawartość w owocach skontrolowanych 12 grudnia wynosiła 0.02 mg/kg. W przypadku tej substancji graniczną datą stosowania, przechowywania i utylizacji był 1 listopada 2023 roku.
Ta i szereg innych substancji wycofanych w UE, przez cały czas są i będą stosowane poza Wspólnotą. Nie są bowiem zakazane w Serbii, Mołdawii czy w Egipcie. Jest to główny argument za wymaganiem od tamtejszych eksporterów wysyłania świeżych produktów, które wytworzono z godnie z unijnymi standardami. Z drugiej strony, sprawdzenie standardów na miejscu lub skontrolowanie każdej importowanej partii jest przecież fizycznie niemożliwe…
źródło: www.webgate.ec.europa.eu/rasf