Zatwierdzenie glifosatu na kolejne lata. Które kraje głosowały za?

11 miesięcy temu

W miniony piątek państwa członkowskie UE miały zdecydować o przedłużeniu stosowania glifosatu na kolejne 10 lat. Nie podjęły jednak żadnej decyzji — zatwierdzenie glifosatu podzieliło głosujących. Wiemy, kto jak zagłosował.

W piątek, 13 października w Komitecie Stałym ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCOPAFF) głosowano w sprawie propozycji Komisji dotyczącej przedłużenia na 10 lat stosowania glifosatu. „Wymagana większość do przyjęcia (lub odrzucenia) propozycji nie została osiągnięta” — poinformowała KE. Komisja nie ujawnia, które kraje jak głosowały, jednak niemiecki portal Agrarheute dotarł do tych informacji. Kto zatem jak głosował?

18 państw „poparło zatwierdzenie glifosatu

Jak podaje Agararheute, za przedłużeniem stosowania glifosatu opowiedziały się: Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Włochy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy, Węgry i Cypr.

Natomiast zatwierdzenie glifosatu zdecydowanie odrzuciły trzy kraje: Chorwacja, Luksemburg i Austria.

Od głosu wstrzymały się zaś: Belgia, Bułgaria, Francja, Niemcy, Holandia i Malta.

Gospodarcze skutki wycofania glifosatu z UE zaskakują

Zatwierdzenie glifosatu — tyle głosów zabrakło

Ogółem 18 spośród 27 państw UE zagłosowało „za”, trzy „przeciw”, a sześć wstrzymało się od głosu. W krajach głosujących „za” żyje 55,03% populacji UE, w „przeciw” zaledwie 3,01%, a w „wstrzymujących się” 41,96%. Do uzyskania kwalifikowanej większości i zgody na zatwierdzenie glifosatu wystarczyłaby liczba głosów „za”, bo potrzebnych było tylko 15 państw. Jednak zatwierdzające kraje muszą przy tym reprezentować co najmniej 65% populacji UE i do spełnienia tego warunku zabrakło prawie 10 procent.

W sytuacji, gdy Niemcy dalej wstrzymywać się będą od głosu, decydujące do dopuszczenia glifosatu jest stanowisko Francji — zauważa niemiecki portal.

A Niemcy będą konsekwentni w tym wstrzymywaniu, ponieważ w niemieckim rządzie federalnym nie ma w tej sprawie jednomyślności.

Społeczne reakcje na zezwolenie na glifosat

Co dalej z glifosatem?

Proces o zatwierdzenie glifosatu trwa zatem dalej. Jak informuje Komisja Europejska, teraz — podobnie jak przed sześciu laty — sprawa trafi do Komitetu Odwoławczego, który ma się tym zająć w pierwszej połowie listopada. Do tego czasu Komisja może przedstawić nową propozycję, np. odnośnie długości okresu zatwierdzenia. Decyzja w sprawie przedłużenia stosowania glifosatu musi zostać podjęta do 14 grudnia, ponieważ obecne zezwolenie wygasa 15 grudnia.

Copa-Cogeca: debata na temat glifosatu polaryzuje

Organizacja europejskich związków rolniczych i spółdzielni Copa-Cogeca wzywa państwa członkowskie do „spełnienia swoich obowiązków”. Copa-Cogeca zwraca uwagę, iż pomimo neutralnego stanowiska Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), debata medialna na temat glifosatu polaryzuje europejskie społeczeństwa. Copa-Cogeca ostrzega również przed brakiem alternatyw dla tego herbicydu.

A co jeżeli kraje członkowskie nie dojdą do żadnego porozumienia? Wszystko wskazuje na to, iż w takiej sytuacji zatwierdzenie glifosatu zostanie ponownie tymczasowo przedłużone.

Źródła: Agrarheute, KE

Idź do oryginalnego materiału